REKLAMA

Jak podwyższyć skłądkę zdrowotną?

  • www.rynekzdrowia.pl
  • Autor: RynekZdrowia.pl/AT
  • 23 października 2017 12:23
Jak podwyższyć skłądkę zdrowotną? Minister Radziwiłł: - Jak ktoś chce zwiększenia składki, niech wskaże, w którym obszarze należy uczynić. (Konstanty Radziwiłł, fot. PTWP)

Jak ktoś chce zwiększenia składki zdrowotnej, niech wskaże, w którym obszarze należy uczynić - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas sesji inauguracyjnej XIII Forum Rynku Zdrowia w poniedziałek (23 października) w Warszawie.

Składka jest płacona z dwóch źródeł - znakomita większość z budżetu państwa i mały kawałek, który jest płacony naprawdę przez obywatela - powiedział minister zdrowia. Zwracał uwagę, że jeśli chce się zwiększyć tę część odliczaną od podatku, to znaczy tak naprawdę, że budżet ma dopłacić te pieniądze. Natomiast jeśli to ma być zwiększenie składki w części nieodliczanej od podatku, to oznacza, że zwiększeniu ulegną koszty pracy.

- O tym, już nie chce się dyskutować, nie mówiąc już o osobach, których to będzie dotyczyć. Pracodawcy i tak płacą podatki, które nie są niskie, a jeśli zwiększymy je o 1-3 proc., to oznacza o tyle większy podatek - wskazywał szef resortu zdrowia.

Dodał, że w propozycji rządowej skoncentrowano się na tym, że obywatelska danina ma się nie zwiększyć.

- Zdecydowaliśmy się w tym bardzo prostym projekcie ustawy na rozwiązanie najprostsze. Ten poziom od 2018 r. w kolejnych latach do 6 proc. w 2025 r. będziemy osiągać poprzez dotację budżetową NFZ. Dotacja będzie uzupełniać to, co jest zbierane w ramach składki do odpowiedniego poziomu odsetka PKB. Odnosimy się tu do trzech obszarów, które będą w ten sposób finansowane - mówił minister.

To jest mechanizm już dziś znany, ponieważ w ten sposób finansujemy Państwowe Ratownictwo Medyczne - budżet finansuje je poprzez dotację do NFZ, a Fundusz poprzez zamawianie świadczeń.

- W ten sposób zamierzamy finansować te świadczenia, do których ograniczona jest dostępność. Tam, gdzie są długie kolejki zostaną skierowane dodatkowe środki, żeby wykupić kolejki. To się dzieje już teraz w sposób ręczny poprzez uruchomienie środków z funduszu zapasowego NFZ, ale to ma być mechanizm stały - podkreślał Radziwiłł.

Drugi obszar, który będzie finansowany w taki sposób to świadczenia wynikające z art. 68 ust. 3 Konstytucji, który zobowiązuje do zapewnienia szczególnej opieki nad niektórymi grupami obywateli: dzieci, kobiety w ciąży, niepełnosprawni i osoby w wieku podeszłym.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • ratio 2017-10-23 16:01:59
    nie chodzi o dotację, która jest, albo nie. Chodzi o zapis ustawowy określonego poziomu wydatków z budżetu państwa na zdrowie. Skoro wszystkie rządy uznały, że na wojsko ma iść nie mniej jak 2% PKB (a nawet 3,5%), a na edukację 1,8% PKB, to nakłady na służbę zdrowia winny być też określone ustawą i to na poziomie 9-11% PKB, oczywiście ze ścieżką dojścia w ciągu paru lat. Skoro w 2018 r. MON dostanie 117 mld, to kwota dodatkowa na służbę zdrowia w 2018 w wys. 3,6 mld zł jest śmiesznie niska.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA