REKLAMA

Jak Polacy interesują się polityką? Najnowszy sondaż

  • Autor: PAP/PSZ
  • 21 listopada 2017 14:26
Jak Polacy interesują się polityką? Najnowszy sondaż Prawie dwie trzecie Polaków unika rozmów na tematy polityczne w miejscach publicznych. (fot. Shutterstock)

Polacy średnio lub wcale nie interesują się polityką - wynika z najnowszego badania CBOS "Monolog, dialog czy kłótnia – Polaków rozmowy o polityce". Najbardziej rozpolitykowani są wyborcy Nowoczesnej, na drugim miejscu - elektorat partii rządzącej PiS.

• Polacy najczęściej wymieniają uwagi na tematy polityczne z członkami najbliższej rodziny.

• Wymianom uwag na tematy polityczne sprzyja z jednej strony nieuczestniczenie w praktykach religijnych, z drugiej - prawicowe poglądy polityczne.

• Najczęściej w polemikę polityczną wchodzą wyborcy Nowoczesnej.

Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że polityką interesuje "średnio" (45 proc. respondentów) lub wcale (38 proc.). Tylko 17 proc. ankietowanych deklaruje, że z dużym zainteresowaniem śledzi wydarzenia na scenie politycznej - wynika z najnowszego badania CBOS, przeprowadzonego w październiku br.

Z badania wynika, że zdecydowana większość ankietowanych bardziej rozmawia o polityce, niż się nią szczerze interesuje. Prawie połowa badanych rzadko porusza tematy polityczne z bliskimi - 49 proc.; jedna czwarta w ogóle o niej nie rozmawia - 25 proc..

O polityce najczęściej rozmawiają ci, którzy się nią interesują i śledzą wydarzenia na scenie politycznej (77 proc.); częściej są to mężczyźni niż kobiety.

Ci, którzy polityką się interesują, to według badania osoby między 55 a 64 rokiem życia i starsze, a także badani z wyższym wykształceniem, dobrze sytuowani, mieszkańcy największych aglomeracji; także przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem, emeryci oraz osoby pracujące na własny rachunek.

Wymianom uwag na tematy polityczne sprzyja z jednej strony nieuczestniczenie w praktykach religijnych, z drugiej - prawicowe poglądy polityczne.

Wśród elektoratów partyjnych najbardziej rozpolitykowani są wyborcy Nowoczesnej. Drugie miejsce pod tym względem zajmuje elektorat partii rządzącej - PiS. Rzadziej o polityce mówią wyborcy PO oraz wyborcy niezdecydowani, przede wszystkim osoby zapowiadające absencję w ewentualnych wyborach.

Polacy najczęściej wymieniają uwagi na tematy polityczne z członkami najbliższej rodziny - 63 proc.; rzadziej ze współpracownikami - 13 proc. i sąsiadami - 7 proc..

Dla kobiet najczęściej partnerem do rozmów o polityce jest mąż (17 proc.). Mężczyzn natomiast poglądy polityczne ich własnych żon mniej interesują i zaledwie 9 proc. z nich deklaruje, że wymienia z żonami uwagi na ten temat. Ważnym partnerem do rozmów politycznych jest starsze pokolenie - rodzice lub teściowie (11 proc.). W domu rodzinnym rzadziej tematy polityczne poruszane są z młodszym pokoleniem - z dziećmi lub wnukami (5 proc.).

Poglądy polityczne dziedziczymy po męskich członkach rodziny - mężu (23 proc.), ojcu (10 proc.), bracie (7 proc.) lub (szwagrze, wujku, zięciu itp. - 11 proc) - wynika z sondażu.

Jeśli chodzi o zróżnicowanie poglądów politycznych, to największe jest wśród zwolenników ruchu Kukiz'15 i Nowoczesnej. Z kolei prawie jedna trzecia zwolenników PiS znajduje wśród swoich najbliższych osoby, których poglądy trudno im zaakceptować (31 proc.). Mniejsze zróżnicowane pod względem sympatii politycznych są rodziny wyborców PO - wśród nich jedna czwarta nie zgadza się politycznie z kimś z rodziny.

Najczęściej w polemikę polityczną wchodzą wyborcy Nowoczesnej; aż 11 proc. z nich zdarzyło się w przeciągu ostatnich trzech miesiącach wielokrotnie kłócić z powodów politycznych. Kłótnie polityczne zdarzają się także zwolennikom ruchu Kukiz'15, rzadziej wyborcom PO i PiS.

Prawie dwie trzecie rodaków unika rozmów na tematy polityczne w miejscach publicznych, z osobami, których nie zna. Niemal połowa unika takich rozmów w pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Maciej 2017-11-22 07:55:35
    Politycy mają gdzieś Polskie społeczeństwo tylko żeby wybory wygrać i dalej w nosie mieć tych co żyją co codziennością oszuści i złodzieje mają biznes okradają a wielkie firmy kwitnąREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA