REKLAMA

Jak zapewnić uczniom bezpieczeństwo w szkole?

  • Autor: bad
  • 21 marca 2016 19:18
Jak zapewnić uczniom bezpieczeństwo w szkole?

– Problemów związanych z bezpieczeństwem w szkołach jest dużo, programów profilaktycznych też. Chcemy przyjrzeć się, w jaki sposób szkoły wykorzystują te programy i jak działają one w praktyce, jak zmieniają postawy uczniów – powiedziała w Poznaniu Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej.

Minister Anna Zalewska w trakcie swojego wystąpienia podkreśliła, że obecnie w całym kraju trwa dyskusja nad tym, jak ma wyglądać system oświaty.

– Dyskutujemy i słuchamy. Zachęcamy wszystkich dyrektorów do tego, by byli aktywni. Czekamy na państwa uwagi i wskazówki, w jaki sposób zmieniać system – również w zakresie bezpieczeństwa – powiedziała Anna Zalewska.

Czytaj też: Edukacja młodego pokolenia istotna, by zwiększać bezpieczeństwo

W dyskusjach panelowych rozmawiano przede wszystkim o roli szkoły. Dyskutowano na temat odpowiedzialności dyrektorów i nauczycieli. Poruszono także kwestię psychologicznych aspektów bezpieczeństwa. Tematem były też m.in. agresja w szkole, a także edukacja dla bezpieczeństwa i funkcjonowanie uczniów w cyberprzestrzeni. Rozmawiano również o wychowawczo-profilaktycznej roli szkoły.

Obowiązki organów prowadzących szkoły

W zakresie bezpieczeństwa fizycznego uczestnicy debaty dyskutowali o obowiązkach organów prowadzących szkoły, dyrektora szkoły – w zapewnieniu bezpiecznych, higienicznych warunków nauki oraz wychowania i opieki.

Uczestnicy spotkania dyskutowali o podstawie programowej – priorytetach wychowania, przygotowania ucznia do bezpiecznego funkcjonowania we współczesnym świecie, umiejętnościach na poszczególnych etapach edukacyjnych. Rozmawiano o programach wychowawczych szkoły.

Działania takie powinny obejmować wszystkie treści i aktywności o charakterze wychowawczym. Dodatkowo program profilaktyki dostosowany powinien być do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska z uwzględnieniem aktywności o charakterze profilaktycznym – we współpracy z rodzicami.

Tematem spotkania były też kwestie zachowań problemowych (ryzykownych) dzieci i młodzieży, tj. agresji, przemocy, cyberprzemocy, eksperymentowania z substancjami psychoaktywnymi oraz ochrony zdrowia psychicznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA