REKLAMA

Jak, zdaniem internautów, powinien wyglądać system opieki zdrowotnej?

  • Autor: WGK
  • 23 października 2015 11:22
Jak, zdaniem internautów, powinien wyglądać system opieki zdrowotnej? Partia KORWiN uznaje za słuszną prywatną opiekę medyczną, Ruch Kukiza i Nowoczesna są za wprowadzeniem możliwości współpłacenia, natomiast PiS. PO, ZL, PSL i Partia Razem – przeciwne (fot.fotolia)

Służba zdrowia to od wielu lat jedna z największych polskich bolączek. Kolejki do lekarzy, trudny dostęp do specjalistów, odległe terminy badań, zabiegów i operacji powodują, że do chorowania trzeba mieć końskie zdrowie. A kompleksowych rozwiązań na razie nie widać. My wiemy czego państwa w tej kwestii oczekują czytelnicy Parlamentarny.pl?

Jednym z pomysłów jest oparcie systemu opieki medycznej o prywatne ubezpieczenia oferowane przez firmy konkurujące na wolnym rynku. Dla 56,4 proc. uczestników ankiety Barometru Wyborczego takie rozwiązanie jest pożądane. 28,3 proc. nie zgadza się na prywatne ubezpieczenia, a 15,3 proc. nie ma opinii na ten temat. O takie rozwiązanie będzie trudno, ponieważ najważniejsze partie – PO i PiS – są przeciwne. Takie samo zdanie wyrażają też Zjednoczona Lewica, PSL i Partia Razem. Ruch Kukiza nie ujawnił stanowiska, za to Nowoczesna i KORWiN uznają system prywatnych ubezpieczeń za dobre rozwiązanie.

Ponad 55 proc. odpowiedzi „zgadzam się” dotyczy wprowadzenia współpłacenia przez pacjentów za usługi i świadczenia medyczne, w tym także dopłaty za standard przewyższający refundację NFZ. 29 proc. nie chce takiego rozwiązania, a prawie 16 nie ma wyrobionego poglądu. Partia KORWiN uznaje za słuszną jedynie prywatną opiekę medyczną, Ruch Kukiza i Nowoczesna są za wprowadzeniem możliwości współpłacenia, natomiast PiS. PO, ZL, PSL i Partia Razem – przeciwne.

Cztery piąte (ponad 79 proc.) ankietowanych nie zgadza się na podniesienie składek na ubezpieczenie zdrowotne zwiększających ilość środków finansowych w systemie. Prawie 11 proc. uważa takie rozwiązanie za sensowne, a niemal 10 proc. nie ma zdania. Stanowiska partii politycznych są nie zawsze jasne: do problemu nie odnoszą się ZL, Ruch Kukiza i PSL, za wzrostem składek optuje PiS i Partia Razem, a przeciwne są PO, Nowoczesna i KORWiN.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA