REKLAMA

Jakie informacje powinna ujawnić KNF w sprawie kredytów we frankach?

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 16 marca 2016 17:54
 Jakie informacje powinna ujawnić KNF w sprawie kredytów we frankach? Zdaniem Stowarzyszenia banki wprowadzają Polaków w błąd (fot. Flickr)

"Wartość wszystkich pseudokredytów mieszkaniowych w CHF w Polsce to 140 mld zł – jakim sposobem banki wyliczają „pseudostraty” na kwotę 275-325 mld zł? Oznacza to, że na min. 200 mld zł chcą wydrenować oszczędności Polaków!" - apeluje Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu.

"Banki po raz kolejny wprowadzają opinię publiczną w błąd, a upublicznione przez KNF rzekome „koszty” odwalutowania pseudokredytów frankowych mają na celu jedynie straszenie społeczeństwa w celu zachowania swoich lukratywnych,nielegalnych zysków. Były już opcje i wirtualne CIRSy dla przedsiębiorców. Teraz do toksycznych produktów dołączają pseudokredyty, a raczej CIRSy dla Kowalskiego. Wszystkie oparte o wirtualny obrót walutą, której banki nigdy nie miały i przenoszenie ryzyka walutowego na nieświadomych klientów - twierdzi Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu.

Jak informuje, banki zarabiają gigantyczne pieniądze na kredytach we frankach. I apelują, by państwo jak najszybciej ukróciło takie działania.

"Oprocentowanie takie, jak w kredytach złotówkowych nie jest dla banków atrakcyjną opcją kompromisu, bo na „frankowiczach” zarabiają znacznie więcej i mają te zyski zagwarantowane na wiele lat – tyle, ile będzie trwać spłata pseudokredytów. Państwo powinno jak najszybciej ukrócić takie nielegalne działania, aby zapobiec dalszemu drenażowi środków społeczeństwa" - uważa Stowarzyszenie.

Co, zdaniem Stowarzyszenia, KNF powinien ujawnić w sprawie pseudokredytów frankowych?

• Ile banki zarobiły już na pseudokredytach frankowych, w tym na operacji indeksacji przy uruchomieniu kredytu i odzwierciedleniu tego w księgach rachunkowych banków, na spreadzie otrzymywanym przez lata, na ubezpieczeniach okołokredytowych?

• Dlaczego banki do tej pory nie zwróciły nienależnie pobranych środków z tytułu spreadów i innych opłat?

• Dlaczego banki nie chcą przyjąć opcji rozliczenia pseudokredytów według oprocentowania kredytów złotówkowych, skoro nigdy nie miały franków? To uczciwe i atrakcyjne oprocentowanie!

• Dlaczego banki chcą zabrać depozyty Polakom?

• Ile pieniędzy z pseudokredytów CHF wypłynęło już z Polski do spółek matek za granicą?

• Czy potencjalną rzekomą „stratę” na aktywach banki odrobiły już w przeszłości na nielegalnych zyskach lub mają zabezpieczoną innymi instrumentami pochodnymi, a jeśli nie to czy brak takiego zabezpieczenia jest zgodny z ostrożnościowym zarządzaniem w banku?

• Na czym polegała konstrukcja indeksacji, waloryzacji czy denominacji kredytu i przedstawić zbieżność tej konstrukcji z CIRSami, którymi banki drenują polskich przedsiębiorców?

•Dlaczego banki w sprawozdaniach finansowych przyjęły, że są to kredyty w CHF mimo, że posiadają wszelkie cechy kredytów w PLN (wypłacone w złotówkach, oprocentowane faktycznie stawką WIBOR i często zabezpieczone hipoteką w złotówkach)?

• Jak z ekonomiczno-finansowego punktu widzenia w księgach rachunkowych banków były oprocentowane kredyty indeksowane i jak banki dorabiały do stawki WIBOR pod transakcjami CIRS z kontrahentami zagranicznymi?

• Czy pod transakcjami CIRS z zagranicznymi kontrahentami banki wymieniały kwoty nominalne czy tylko strumienie odsetkowe?

• Czy angażowanie się przez banki w transakcje CIRS z kontrahentami zagranicznymi angażujące depozyty w złotówkach narusza bezpieczeństwo depozytów w bankach i czy było to działanie legalne?

 

- Banki kreują sztuczną rzeczywistość, w której rzekomo odwalutowanie pseudokredytów frankowych uderzy w Skarb Państwa lub Polaków. Tymczasem prawda jest taka, że nikt za to nie zapłaci, bo w rzeczywistości nie udzielano kredytów walutowych, a złotówkowe – indeksowane w CHF. Żaden kredytobiorca nigdy nie otrzymał od banku żadnego franka szwajcarskiego, transakcje były i są rozliczane w PLN, a rzekomy obrót we frankach miał charakter wirtualny. Skandalem jest jednak straszenie, że w przypadku wprowadzenia ustawy pomocowej, banki bezkarnie zabiorą depozyty Polakom! To pokazuje totalną bezkarność i determinację banksterów. Zwłaszcza, że większość zysków z pseudokredytów CHF jest sprytnie i szybko transferowana za granicę do spółek matek – co zubaża Polaków i całą polską gospodarkę”– mówi Maciej Pawlicki, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • frankowicz 2016-03-17 15:43:33
    Banki powinny cieszyć się z zaproponowanej ustawy. Ustawa jest dla banków. Frankowicze pójdą do sądów albo ogłoszą upadłość. Ludzie są zmęczeni czekaniem.........Wojna frankowa nabija kasę bankom i chyba o to chodzi.
  • retsolc 2016-03-17 09:44:20
    mobile.reuters.com/article/idUSL8N1553O1 KNF ma problem, a duuuuży bank z kredytami frankowymi nie widzi problemu gdyby wprowadzić rozwiązania ustawy prezydenta DUDY w życieREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA