REKLAMA

Jakie świadczenia opiekuńcze za opiekę nad osobami niepełnosprawnymi?

  • Autor: Rynekseniora.pl
  • 07 września 2016 15:16
Jakie świadczenia opiekuńcze za opiekę nad osobami niepełnosprawnymi? Obecnie najwyższe wsparcie w ramach opieki nad osobą niepełnosprawną "oferuje" świadczenie pielęgnacyjne (Fot. Shutterstock)

• Opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą liczyć na świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne oraz specjalny zasiłek opiekuńczy - przypomina Dziennik Gazeta Prawna.
• Zarówno kryteria ich przyznawania, jak i wysokość, są zróżnicowane.

Najmniejszą wartość ma zasiłek pielęgnacyjny - obecnie wynosi 153 zł na miesiąc. Może go pobierać osoba, która skończyła 75 lat, o ile nie otrzymuje dodatku pielęgnacyjnego. Mają do niego prawo także dzieci z niepełnosprawnością oraz osoby, która skończyły 16 lat i mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym uszczerbku na zdrowiu - ale tylko wtedy, gdy powstał on do ukończenia 21 lat.

Dwa pozostałe świadczenia opiekuńcze są przyznawane opiekunom niepełnosprawnych. 

Pierwsze z nich to świadczenie pielęgnacyjne, którego wysokość wynosi 1300 zł miesięcznie i jest niezależne od kryterium dochodowego.

Zobacz cały artykuł tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA