REKLAMA

Jakie zmiany w szkolnictwie zawodowym szykuje MEN?

  • Autor: Pulshr.pl/Justyna Koc
  • 23 czerwca 2016 15:07
Jakie zmiany w szkolnictwie zawodowym szykuje MEN? – 80 proc. PKB generują małe i średnie przedsiębiorstwa, a nie korporacje wymagające dyplomów najlepszych uczelni. Dla nich bardzo często liczy się fach w ręku – wyjaśnia Sebastian Popiel z People. (Fot. Pixabay)

Zakończyła zorganizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ogólnopolska debata o systemie oświaty „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra zmiana”. 24 i 27 czerwca zostaną przedstawione wnioski płynące z dyskusji. Jakie zmiany mogą nastąpić w szkolnictwie zawodowym? Zapytaliśmy najbardziej zainteresowanych absolwentami zawodówek, czyli rekruterów, HR-owców i pracodawców. Ale nie tylko.

Choć fach w ręku daje większą szansę na znalezienie pracy po zakończeniu edukacji, to jednak młodzi wciąż niechętnie wybierają zawodówki. To z kolei przekłada się na liczbę kandydatów dostępnych na rynku pracy.

– Problem polega na tym, że wykwalifikowanych pracowników fizycznych jest bardzo mało. Szkolnictwo zawodowe nie jest tak powszechne, jak było to na początku lat 90. Musimy sprawić, by zawodówka była atrakcyjnym wyborem dla młodych – komentuje Andrzej Kubisiak z Work Service.

Jego słowa potwierdza Sebastian Popiel, członek zarządu People, który zwraca uwagę na nadpodaż magistrów. W efekcie nie ma zbyt wielu miejsc pracy dla nich. – Do tej pory funkcjonował mit wyższego wykształcenia. Jednak po ostatniej dekadzie ludzie zaczęli dostrzegać, że dyplom uczelni wyższej nie jest gwarancją zatrudnienia czy sukcesu. Dyplom przestał być biletem wstępu na rynek pracy – ocenia Popiel.

Zobacz: Sprawdzian dla szóstoklasistów zlikwidowany

– Pamiętajmy też, że 80 proc. PKB generują małe i średnie przedsiębiorstwa, a nie korporacje wymagające dyplomów najlepszych uczelni. Dla nich bardzo często liczy się fach w ręku – wyjaśnia Popiel. – Trzeba pokazać, że zawodówka nie jest najgorszym wyborem – wręcz przeciwnie. Osoby, które zdobyły konkretny zawód, są najczęściej dużo bardziej niezależne od pracowników dużych korporacji. Mało tego, ktoś, kto jest naprawdę dobry w swoim fachu, może odnieść duży sukces często oceniany przez nowe pokolenia lepiej niż sukces menedżera w korporacji. Owszem, menedżer może pochwalić się wieloma dyplomami, dobrym wynagrodzeniem, ale zwykle nie będzie wyróżniać się na tle innych. Z kolei znakomity kucharz czy fryzjer mogą być indywidualnościami odnoszącymi sukcesy na wiele sposobów. Coraz częściej indywidualizm wkracza także na rynek pracy i jest ceniony – dodaje.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA