REKLAMA

Jan Olbrycht: Polityk musi umieć wybrać najlepsze rozwiązanie i wziąć za nie odpowiedzialność

 • www.portalsamorzadowy.pl
 • Autor: PortalSamorzadowy.pl (bad)/AT
 • 14 marca 2018 08:30
Jan Olbrycht: Polityk musi umieć wybrać najlepsze rozwiązanie i wziąć za nie odpowiedzialność Czy polskie miasta potrzebują city managera? Na zdjęciu Kraków (Fot. Pixabay)

Polityk musi umieć wybrać rozwiązanie, które jego zdaniem jest dla miasta najlepsze i wziąć za nie odpowiedzialność. Musi mieć profesjonalistów, którzy mu te rozwiązania podpowiedzą – mówi poseł do Parlamentu Europejskiego, były burmistrz Cieszyna i marszałek województwa śląskiego Jan Olbrycht.

Walczę o to, by podobnie jak w samorządzie anglosaskim, w strukturę naszego samorządu wprowadzić menedżera miasta (city manager) – mówi Olbrycht.

Zwraca ponadto uwagę, że samorząd to bardzo określony szczebel władzy publicznej i jako taki nie jest częścią społeczeństwa obywatelskiego, które składa się z oddolnych stowarzyszeń i tym podobnych organizacji.

Jan Olbrycht, deputowany do Parlamentu Europejskiego (fot. Facebook)

Samorząd to władza publiczna, która realizuje zadania publiczne za publiczne pieniądze.

– Ta władza publiczna, jak każda władza, składa się z dwóch części - z polityków, którzy nie muszą być profesjonalistami, oraz pracowników, którzy profesjonalistami w różnych dziedzinach muszą być – podkreśla Jan Olbrycht.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • Eugeniusz 2018-03-14 13:28:04
  Szanowny Panie Janie: niewątpliwie ma Pan rację. Niewątpliwie ma Pan znaczne samorządowe doświadczenia... Moje pytanie jest dość krótkie: skąd po takich "doświadczeniach" powstają takie piramidy nepotyzmu jak na Śląsku (spółki samorządowe i całe to kolesiostwo...)? W Cieszynie, też nie było wcale lepiej? A co funduszy unijnych, to nadal na ich finansowaniu powstają rzeczy, które niekoniecznie wprowadzają do samorządów JAKOŚĆ, najczęściej to są placyki zabaw "pod chmurką" na których... niewielu bywa Pozdrawiam
 • WoWa 2018-03-14 10:25:39
  Ma Pan marne szanse na powodzenie swojej wizji. Samorządy to są proszę Pana łupy polityczne, szczególnie w wydaniu obecnie rządzących. Tutaj jest pole do popisu dla Pana Prezydenta, żeby zajmować się jakimiś nieistotnymi sprawami zadbał aby sprawa samorządów została uregulowana w Konstytucji społeczeństwa obywatelskiego.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA