REKLAMA

Jańczuk: Wyborcy sami wystawili najlepszą ocenę rządowi PiS

  • Autor: PAP/AT
  • 25 października 2017 11:55
Jańczuk: Wyborcy sami wystawili najlepszą ocenę rządowi PiS Rząd PiS został powołany 16 listopada 2015 r. (Rząd Beaty Szydło, fot.premier.gov.pl)

Najlepszą ocenę funkcjonowania tego rządu wystawili sami wyborcy - podsumował dwa lata od zwycięskich dla PiS wyborów politolog dr Lech Jańczuk komentując wysokie poparcie dla rządu w sondażach.

• Według sondażu CBOS na początku października na PiS zagłosowałoby 47 proc. badanych, deklarujących udział w wyborach.

• Chyba najlepszą ocenę funkcjonowania tego rządu wystawili sami wyborcy, a więc suweren dla którego ten rząd pracuje - podsumował Jańczuk.

• Warto podkreślić, że rząd PiS próbuje odbudować tożsamość historyczno-kulturową, ale też zwiększa samodzielność decyzyjną na forum głównie Unii Europejskiej, ale również na arenie międzynarodowej - dodał.

"Chyba najlepszą ocenę funkcjonowania tego rządu wystawili sami wyborcy, a więc suweren dla którego ten rząd pracuje" - powiedział politolog dr Lech Jańczuk odnosząc się do sondaży poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości.

Według sondażu CBOS na początku października na PiS (wraz z Solidarną Polską i Polską Razem) zagłosowałoby 47 proc. badanych, deklarujących udział w wyborach; PO otrzymałaby 16 proc., Kukiz'15 - 8 proc., próg wyborczy przekroczyłaby jeszcze Nowoczesna z 6 proc. poparciem.

Zdaniem Jańczuka oceny działań rządu należy dokonywać na dwóch płaszczyznach - krajowej i międzynarodowej.

"Jeśli chodzi o płaszczyznę krajową, to jest to niewątpliwie sukces polityki gospodarczej, która determinuje również politykę społeczną" - mówił politolog.

Jak tłumaczył: "mieliśmy w przypadku planu ministra Morawieckiego zerwanie z doktryną neoliberalną w kierunku interwencjonizmu państwowego, minister Morawiecki zastosował ekspansywną politykę fiskalną polegającą na tym, że były podwyższane wydatki i ograniczane wydatki".

To - według Jańczuka - "spowodowało wzrost popytu konsumpcyjnego i w efekcie wzrost dochodów do dyspozycji, a to z kolei zdeterminowało wzrost popytu na pracę". Jak dodał: "działania premiera Morawieckiego w zakresie polityki gospodarczej skupiały się na wzroście inwestycji".

Czytaj też: Dla PiS byłoby najlepiej, gdyby wybory odbyły się teraz

Politolog podkreślił, że środki na politykę społeczną zostały pozyskane poprzez ograniczanie szarej strefy. "W 2015 r. ta szara strefa w Polsce wynosiła około 20 proc. PKB, więc jeśli PKB to jest 2 biliony złotych, to w granicach 400 mld złotych" - mówił Jańczuk.

Jeśli chodzi zaś o płaszczyznę międzynarodową, to w ocenie eksperta "warto podkreślić, że rząd PiS próbuje odbudować tożsamość historyczno-kulturową, ale też zwiększa samodzielność decyzyjną na forum głównie Unii Europejskiej, ale również na arenie międzynarodowej".

Jak tłumaczył: "Polska zaczyna pełnić rolę lidera, jeśli chodzi o państwa Europy Środkowo-Wschodniej właśnie w kształtowaniu podmiotowości społeczeństw, tzn. mamy tutaj do czynienia z rozbieżnością - czy Unia Europejska ma być zbiorem państw narodowych (…), czy ma być to Unia, gdzie procesy decyzyjne zapadają na poziomie instytucji. Instytucji, które przecież nie mają legitymizacji politycznej, bo są powoływane, a nie wybierane".

Jańczuk zaznaczył, że "gdyby spojrzeć na przykład ostatnich dwóch lat i wyborów w Europie Zachodniej - we Francji, w Niemczech, ale przecież ostatnich na Węgrzech czy Austrii, to widać, że chyba te społeczeństwa idą za przykładem Polski".

Jednocześnie politolog wyjaśnił, że chodzi głównie o kryzys migracyjny. "Po prostu nie zgadzają się na przyjmowanie kolejnej fali uchodźców i dlatego powoli cała Unia Europejska zaczyna skręcać w prawo za przykładem Polski" - podsumował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Wyborcy wystawią ocenę! 2017-10-25 12:21:21
    Udało się PiS zrobić głupków z wyborców. W związku z czym mamy Rząd RP ekipę specjalistów-przestępców, we Francji na granicy z Belgią wystawili 18 kamienic do sprzedania po "1 Euro" chętnych brak, banda durnowatych ludzików zamieszkuje widocznie Nasz kraj. Więcej gruntów budowlanych w obrębach gmin ustawa z dnia 10 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U.2015 poz.1338), z obrębów miast zostanie tyko slums. Zniszczyli Nasze dziedzictwo na które pracowały pokolenia odbudowując zrujnowaną po wojnie Polskę. Wicepremier Jarosław Gowin widocznie potrzebuje pomocy dobrego lekarza ,jaki sens kształcić się było skoro nie przestrzegacie zasad , podtrzymujecie niszczenie obszarów miejskich , godności, uczciwości na którym powinna się opierać demokracja i gospodarka. Honor Ojczyzna !!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA