REKLAMA

Janusz Wojciechowski w ETO. PiS zbulwersował byłą premier

 • Autor: Włodzimierz Kaleta
 • 14 grudnia 2015 19:50
Janusz Wojciechowski w ETO. PiS zbulwersował byłą premier Kopacz: Myślę, że stać nas na trochę więcej, niż czystkę polityczną we wszystkich możliwych obszarach (fot.premier.gov.pl).

Komisja ds. UE zaopiniowała pozytywnie kandydaturę Janusza Wojciechowskiego (PiS) na stanowisko członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO), który jest wewnętrzną instytucją kontroli finansów UE. W sejmie zawrzało.

W skład ETO wchodzi po jednym przedstawicielu państw członkowskich wyznaczonych przez rząd. Członkowie Trybunału są zatwierdzani przez radę kwalifikowaną większością głosów po konsultacji z Parlamentem Europejskim. Mandat członka trybunału trwa 6 lat i może być odnawiany.

Zmiana kandydata

- Kadencje 9 dotychczasowych członków trybunału (ETO), w tym polskiego członka Augustyna Kubika, upływają 6 maja 2016 roku. Rządy państw członkowskich zostały poproszone przez Sekretariat Generalny Rady UE o przekazanie propozycji kandydatur na członków ETO do 16 listopada br. W tym terminie do sekretarza generalnego UE została zgłoszona kandydatura Macieja Berka zatwierdzona przez uprzedni rząd – relacjonował Aleksander Stępkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych podczas komisji ds. UE 10 grudnia br.

- W związku z wolą nowego rządu do zmiany kandydata Polski na stanowisko członka ETO przeprowadzono uzgodnienia z sekretariatem Generalnym Rady UE, który potwierdził możliwość wycofania wcześniej zgłoszonego kandydata.

Aplikacje na członka ETO złożyło 15 kandydatów, z których 8 spełniało wymagania formalne. Spośród zgłoszonych Komitet ds. Europejskich rekomendował na to stanowisko Janusza Wojciechowskiego. Rada Ministrów zatwierdziła tę kandydaturę. Po pozytywnej opinii komisji ds. UE prezes RM desygnuje Janusza Wojciechowskiego na stanowisko członka ETO.

Zdecydowały potrzeby wizerunkowe

- Sposób, w jaki kandydatura została zgłoszona przez polski rząd budzi zdumienie i zdziwienie. Wcześniej, 8 sierpnia br. odbyło się posiedzenie komisji ds. UE, na którym kandydatura Macieja Berka została przyjęta pozytywnie przez aklamację – stwierdził Marcin Święcicki.

-  Z jakich powodów i w jakim trybie rząd polski odwołuje tamtą kandydaturę, naruszając ogólnie przyjęty termin, tym bardziej, że jest on podparty uchwałą PE, który w pkt. 44 rezolucji wzywa, żeby unikać wycofywania nominacji, zgłaszania nowych - dodał.

Aleksander Stępkowski podkreślił, że decyzja o przedstawieniu kandydata na członka ETO jest decyzją rządu polskiego. Rząd kierował się względami proceduralnymi, prawnymi, ale również wizerunkowymi. Dobrze byłoby aby kandydat RP prezentował najwyższe możliwe kwalifikacje, a doświadczenia prezesa NIK są bezkonkurencyjne – przekonywał Stępkowski .

Profesjonalista bez legitymacji PiS

Odpowiedź nie usatysfakcjonowała opozycji. – Wszyscy którzy pracowali, bądź pracują z panem Berkiem mają wyjątkowo pozytywne opinie na temat jego profesjonalizmu i zaangażowania w pracę. Jedynej rzeczy jakiej brakuje do pracy na tym stanowisku panu Berkowi, to legitymacja PiS – powiedziała Ewa Kopacz.

- Uważam, że to wstyd i hańba, jeśli podważane są decyzje z poprzedniej kadencji, jak również deprecjonowane są kandydatury tych, które, na posiedzeniu komisji ds. UE były przyjęte przez aklamację. Myślę, że stać nas na trochę więcej, niż czystkę polityczną we wszystkich możliwych obszarach- dodała.

Komisja większością głosów 20 do 14 poparła opinię przewodniczącego komisji ds. UE Piotra Naimskiego o pozytywne zaopiniowanie kandydatury Janusza Wojciechowskiego na członka ETO w kadencji 2016 – 2022.

Zaraz po tym zdarzeniu "Fakt" napisał, że "PiS załatwia kolegom fuchy za miliony",. PiS załatwia swoim kolegom fuchy za miliony. Janusz Wojciechowski w sześć lat zarobi prawie 7 mln złotych. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • Co_nam_PIS_DA 2015-12-16 22:21:19
  Do Andrzej Wysocki: Proszę Pana, jestem mężczyzną, mam 60 lat. Pamietam późny PRL, pamietam SB-eckie rozmowy ostrzegawcze w stanie wojennym. Założę się że nie przeżył Pan takich atrakcji. Moja uwaga na temat wizyt o piątej rano była częściowo bazowana na wywiadzie naszego quadowego zwycięzcy Dakaru p. Sonika który expresis verbis stwierdził że w czasie pierwszych rządów PiS doszedł do wniosku że zdrowiej będzie odpuścić działalność gospodarczą na rzecz jeżdżenia quadem bo to zmniejszy prawdopodobieństwo niezapowiedzianej wizyty o piątej rano. Szczerze mówiąc dziwię się jak człowiek na Pana poziomie mógł pominąć taki szczegół jak uwaga o śmigłowcach. Cenię sobie wiedzę naszych Pań ale zaiste takie szczegóły techniczne w narracji kobiety są skrajnie mało prawdopodobne. A sprawa śmigłowców pokazuje że ucieka Pan z obszarów gdzie decydują liczby, procedury i co tu dużo mówić - konkretna techniczna wiedza. Tego unika Pan jak diabeł wody święconej. Woli Pan rozmyte dywagacje z rytualną porcją inwektyw. Nota bene - zawsze uderza mnie jak nagminnie prawdziwi patrioci łamią Dekalog - a konkretnie ósme przykazanie - "Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu". Jeśli ma Pan dowody na matactwa proszę złożyć wniosek do prokuratury lub opublikować stosowne dokumenty. No chyba że jest Pan patriotą - agnostykiem. Wtedy dekalog Pana nie obowiązuje. Ale prawdopodobieństwo tego jest zerowe. Zresztą Pańska argumentacja jest tak trafna jak identyfikacja mojej osoby. Z zawodu jestem elektronikiem i od początku lat dziewięćdziesiątych współpracowałem z czołowymi firmami wprowadzającymi fotografię cyfrową, ale jakoś nie wpadło mi do głowy aby zostawić te nasze kłopoty i zostać honorowym Niemcem czy Holendrem. Na serio myślałem nad wystąpieniem z otwartą przyłbicą, ale po Pana mailu widzę że nic to nie da. Choć muszę przyznać że Pana uwaga o syryjskich chrześcijanach zgadza sie z moimi poglądami.
 • Andrzej Wysocki 2015-12-15 15:58:00
  Do Co_nam_PIS_DA: Dziwne. PO byl zawsze prozydowski a Pani? ( tak formuluja zdania kobiety w wieku ok. 35-40lat dlatego zwracam sie: Pani ). A wiec Pani chce osmieszac przy okazji Zydow. Nie ladnie. Jesli chodzi o moj powrot to juz przed 15 laty nad tym sie zastanawialem, jak I wielu moich znajomych. Doszedlem jednak do wniosku ze Polske opanowalo przekupstwo i korupcja. Moze powinienem byl wrocic i probowac dzialac, walczyc? Moze. W kazdym badz razie w czasie rzadow PO i SLD wywedrowalo z Polski ok. 3 mln ludzi ( do chwili obecnej ). Okresli nas Pani jako zdrajcow I tchorzy? Ci wszyscy widzieli powolnie nadchodzaca nedze i beznadzieje. Przeciez bezrobocie w Polsce wynosi ponad 12%.Jest to liczba uwzgledniajaca pracownikow sezonowych, a gdyby wrocili polscy emigranci jaka bylaby?. Mowi sie o emigracji lat 2005-6, jak twierdzi pan Tusk. Jest to oczywiste nawet dla ograniczonych osob ze ta emigracja byla wynikiem dzialan wczesniejszych rzadow.Ja natomiast nie ukrywam sie za parawanem pseudonimu i nie ukrywam ze mieszkam za granica. Nie musi sie Pani obawiac ze przyjdzie policja. To bylo przed paru laty modne. Policja zjawiala sie w mieszkaniach owczesnej opozycji. Pan Tusk umacnial w ten sposob swoja wladze. Prowadzac rownolegle kampanie propagandowa oglupiania i sklocania Narodu. Pani wypowiedz jest rowniez typowa dla sposobu argumentowania przez PO. Musi byc chociaz troche obrazliwa i jadowita. Widac w Pani mysleniu wielki wplyw PO. Teraz troche nie na temat, ale wazny problem. PO I pani Kopacz starali sie wykonac wytyczne z Niemiec i postanowili nie pytajac narodu sprowadzic do Polski islam. W ostatniej chwili udalo sie nam przed taka, nazwe to glupia i nierozsadna decyzja, uchronic .Co tu duzo mowic, PiS uchronil Polske przed katastrofa. Uchodzcow albo nazwijmy ich uciekinierow z Syrii trzeba czesc z nich przyjac. Jest wsrod nich duza ilosc chrzescian. Tak, jestem za tym aby tym wlasnie pomoc. Islam natomiast sie nie integruje, jest dosyc agresywny, nie pasujacy do kultury i obyczajow europejskich ( ponad 300 lat temu pogonil ich Sobieski ).
 • Co_nam_PIS_DA 2015-12-14 23:55:33
  Do Andrzej Wysocki: Odpowiedź zacznę od starego żydowskiego kawału (z góry proszę o wybaczenie że narażam prawdziwego patriotę na taki dyskomfort) około 1955 roku Moszek spotyka Icka w Tel Avivie - Moszek: Icek - ty tutaj !!?? przecież twój starszy syn buduje socjalizm na Węgrzech, średni w Polsce a najmłodszy w Czechosłowacji. Co ty więc tu robisz? - Icek odpowiada : - a ty pomyślałeś gdzie oni będą żyć jak ten socjalizm zbudują. Skoro Pan jest takim ideowym zwolennikiem metod PiS to czemu Pan nie wrócił w te pędy do Warszawy pierwszym samolotem 26 października i nie włączył się osobiście w wielką przebudowę narodu? Pewnie siedzi Pan na wygodnym stołeczku w korporacji, ściubi euro (dolce raczej nie, bo chyba Pan się w Reichu zamelinował) i dla lepszej samooceny stroszy patriotyczne piórka i pazurki. Przykładem cytowane przez Pana śmigłowce: Agusta czyli Świdnik oferowała model który będzie przedstawiony do homologacji dopiero za dwa lata, Mielec model de facto cywilny, bo bez elektroniki wojskowej. Lać pomyje każda kuchta potrafi. Dla mnie bolszewizm to nie kwestia poglądów a charakteru. Niedługo dzięki takim poputczykom jak Pan terrorystami będą w Polsce ci co umieją myśleć i liczyć. Czyli ci których Pan nazywa myślacymi obiektywnie. Pozdrawiam i życzę dalszej owocnej kariery w Europie. Ja, póki co, zostaję w Polsce. I z rozsądku podpiszę się jak dotąd pseudonimem. Jakoś nie lubię niezapowiedzianych wizyt o piątej rano.
 • Andrzej Wysocki 2015-12-14 22:14:24
  Do Co_nam_PIS_DA: to byla tylko mala prowokacja z mojej strony. Oczywiscie nie bylo w niedziele 500tys. ludzi. Tak jak nie bylo w sobote 50tys. Na tym forum wlasnie popierajacy PO dokonuja bez przerwy klamstw. Wiec ja rowniez tego poprobowalem. Najbardziej jednak mnie martwi ze pismacy z Gazeta Wyborczej ( pewnie z mniejszosci niemieckiej jak: Michal Kokot ) oczerniaja Polske na forum Zeitonline. Na tym forum co ciekawe wszelkie komentarze ich krytykujace zostaly USUNIETE!!! ( entfernt znaczy usuniete ). Doszlo do tego ze PO jest w stanie poswiecic OJCZYZNE aby urwac z tego plaszcza la siebie jak najwiecej. Boja sie ze wszystkie ich korupcje ujrza swiatlo dzienne ( np. przetarg na smiglowce ustawiony na Francuzow ). Przykladow mozna mnozyc bez liku. Mysle ze moja odpowiedz jest zrozumiala. Poza tym nie jestem z PiSu. Mieszkam za granica i nie mam z partiami politycznymi nic wspolnego. Ja tylko obserwuje, czytam prase " rozna " i wyciagam wnioski. Niestety objektywnie myslacych jest niewielu. Najczesciej sterowani propaganda. Wystarczy poczytac Gazete Wyborcza, obejrzec TVP info i inne media falszujace wydarzenia. Pozdrawiam i zycze sprawiedliwego oceniania rzeczywistosci.
 • Co_nam_PIS_DA 2015-12-14 21:45:11
  Do Andrzej Wysocki: Panie Andrzeju, czekam na odpowiedź w sprawie bzdur które wypisywał Pan wczoraj na temat pół miliona demonstrantów na placu Trzech Krzyży. Ja wiem że prawdziwi patrioci z PiS w uniesieniu zdolni są do wielkich czynów ale jakoś telewizja narodowa nie pokazała jak stoi pięć warstw ludzi jedna na drugiej. Zanim zacznie Pan następną hecę proszę skończyć poprzednią.
 • polityk prawicowy 2015-12-14 20:28:01
  Przepraszam zbyt wiele tolerancyjności było dla afer, w polityce jak w biznesie konkurencje się niszczy stopniowo w przeciwnym razie wygryzą Cię z interesu. Przykład 2005-2007 PiS zniszczył koalicjanta LPR i Samoobronne. Teraz najciekawsze, Biuro PiS Chełm niemal liże tyłeczek Prezydent Miasta Chełma Agacie Fisz pełnomocnikowi partyjnemu Sojuszu Lewicy Demokratycznej, myślę wszyscy domyślacie się w czym mają problem.
 • Andrzej Wysocki 2015-12-14 20:09:54
  Pani Kopacz, prosze sie uspokoic bo to grozi zawalem serca. Kazdy normalny na poziomie polityk zgadza sie zw swoja pozycja jaka mu Narod przydzielil. Pani zostala ( na cale szczescie dla Polski ) odsunieta. Zal ze tych milionow za prace w UE nie otrzyma kumpel partyjny? Pani Kopacz, czas aby ktos z PO zwrocil forse zgarnieta za przetarg na smiglowce i inne przetargi w armii polskiej. Ma Pani tutaj pole do popisu, aby pokazac nam Polakon ze PO chce naszego dobra. Wyczysccie swoje podworko, a wowczas staniecie sie wiarygodni. My narod wyczyscimy rowniez klamliwe madia ktore sa w rekach PO. Tutaj jak i w innych dzidzinach zycia bedzie sie Pani rowniez pienila. To jest normalne i do przewidzenia. Zycze Pani prawdy i dbalosci o Polske.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA