REKLAMA

Jarosław Gowin chce zmienić polską szkołę

  • Autor: PAP/GP
  • 15 lutego 2016 08:51
Jarosław Gowin chce zmienić polską szkołę Według Gowina na cały proces edukacji trzeba spojrzeć od nowa, jako na całość. (fot.:twitter.com/min_nauki)

• Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego w poniedziałek (15 lutego) wyraził swoją opinię o metodach nauczania w polskich szkołach.
• Polityk zaznacza, że popularne jest postrzeganie szkolnictwa do 18 roku życia i powyżej jako osobnych sfer edukacji i nauki. Chce z tym skończyć.
• Gowin zapowiada bliższą współpracę między resortem nauki, MEN i ministerstwem cyfryzacji dla dobra polskiej edukacji.

- Polska szkoła uczy myślenia schematycznego; system testów oducza myślenia kreatywnego, sprzyja imitacyjności; chcemy z tym zerwać - deklaruje wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, który za swój cel wskazuje zastąpienie imitacyjności Polski, innowacyjnością.

Według Gowina na cały proces edukacji trzeba spojrzeć od nowa, jako na całość, niestety w ostatnich wielu latach zupełnie osobno patrzono na oświatę, a osobno na szkolnictwo wyższe. Jak przyznał, współpraca w tej sprawie resortu nauki i MEN wymaga wielu, wielu miesięcy pracy grup ekspertów po jednej i po drugiej stronie.

- Jednak poczyniliśmy już pierwsze kroki - niedawno z minister edukacji Anną Zalewską i minister cyfryzacji Anną Streżyńską ogłosiliśmy plan, który ma przełomowy charakter cywilizacyjny - z jednej strony polega na tym, żeby doprowadzić do każdej szkoły internet szerokopasmowy - minister Streżyńska obiecała tego dokonać w ciągu dwóch lat. A z drugiej strony towarzyszyć temu ma wprowadzenie od I klasy szkoły podstawowej lekcji programowania, które uczą myślenia kreatywnego. W roku szkolnym 2016-2017 będzie pilotaż, a od 2017 roku programowanie ma wejść do wszystkich szkół - powiedział Gowin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • ekonomista 2016-02-15 14:56:40
    Tak to niestety jest. Rozwiązywanie testów jest wrogiem myślenia kreatywnego. Młodzież pisząc CV chętnie pisze że jest kreatywna. Kłopot zaczyna się przy prośbie o przykłady kreatywności. Nauki społeczne na uczelniach stały się zapleczem dla propagandzistów.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA