REKLAMA

Jarosław Gowin: Likwidacja gabinetów politycznych to ograniczenie skuteczności działania państwa

 • Autor: PAP/AT
 • 13 marca 2018 08:25
Jarosław Gowin: Likwidacja gabinetów politycznych to ograniczenie skuteczności działania państwa Najważniejszym zadaniem członków gabinetów politycznych jest pomoc ministrowi w przeforsowaniu w parlamencie rozwiązań, które dobrze służą ogółowi Polaków - powiedział wicepremier (Jarosław Gowin, fot. nauka.gov.pl)

Jak polikwidujemy gabinety polityczne w ministerstwach, to oświadczam uroczyście, że lobbyści będą mieli pełne pole do popisu - zapowiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

 • Premier Mateusz Morawiecki przyjął w poniedziałek (12 marca) dymisje 17 wiceministrów i zapowiedział ogłoszenie kilku kolejnych dymisji w ciągu dwóch tygodni.
 • Będę walczył o gabinety polityczne jak lew - powiedział Gowin.
 • Ich zniesienie jest ograniczeniem skuteczności działania państwa - zaznaczył.

Premier Mateusz Morawiecki przyjął w poniedziałek (12 marca) dymisje 17 wiceministrów i zapowiedział ogłoszenie kilku kolejnych dymisji w ciągu dwóch tygodni. W ich gronie znalazł się dotychczasowy sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) prof. Aleksander Bobko. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział zaś projekty zmian legislacyjnych, w tym w ustawie o służbie cywilnej, które doprowadzą do zmiany modelu rządu z politycznego na polityczno-urzędniczy.

Odnosząc się do tej kwestii Gowin mówił w radiowej Jedynce, że propozycje zostaną przedstawione na wtorkowym posiedzeniu rządu. "Natomiast znamy je już z wypowiedzi medialnych czy czasami z bezpośrednich rozmów z panem premierem" - powiedział.

"Mam pięć osób w gabinecie politycznym i będę walczył o gabinet polityczny jak lew, dlatego że uważam, że likwidacja gabinetów politycznych to jest ograniczenie skuteczności działania państwa" - ocenił.

Jak tłumaczył, najważniejszym zadaniem członków gabinetów politycznych jest "pomoc ministrowi w przeforsowaniu w parlamencie rozwiązań, które dobrze służą ogółowi Polaków". Na uwagę, że w takim razie można by zostawić gabinety polityczne tylko u ministrów, Gowin odparł, że jest to rozwiązanie, która uważa za słuszne. "Jak polikwidujemy gabinety polityczne w ministerstwach, to proszę państwa, oświadczam uroczyście, że lobbyści będą mieli pełne pole do popisu" - ocenił.

Za likwidacją gabinetów politycznych opowiada się Ruch Kukiz'15.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego był też pytany, czy premier Morawiecki informował ministrów o tym, kogo odwołuje czy najpierw pytał, bez kogo ministrowie mogą się obejść. "Z tego co wiem, obie wersje miały miejsce, ale na końcu to jest oczywiście i prawo do podejmowania decyzji przez premiera, i jego odpowiedzialność" - ocenił Gowin.

Podkreślił też, że odkąd istnieje MNiSW, zawsze w resorcie było czterech wiceministrów. "Teraz jest trzech, damy radę, trudno" - dodał. "Pan premier Morawiecki od samego początku zapowiadał, że ograniczy liczbę ministrów (...) I generalnie rzecz biorąc uważam, że to jest bardzo słuszne rozwiązanie" - ocenił wicepremier.

Na początku ubiegłego tygodnia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy chce zredukować liczbę ministrów i wiceministrów o 20-25 proc. Oświadczył też, że chce zlikwidować wszelkie nagrody, premie dla ministrów i wiceministrów, a podsekretarze stanu mają przejść do grupy urzędników służby cywilnej.

Szef rządu mówił też o zmniejszeniu liczby członków gabinetów politycznych; zapowiedział zmniejszenie lub likwidację kart kredytowych w administracji rządowej, wszędzie tam, gdzie one nie będą niezbędne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • qwert 2018-03-13 20:23:23
  Były platfus, skrajny cwaniak i nierób, bredzi coś o skuteczności państwa. Chyba państwa urzędasów skłonnych do życia na cudzy koszt!
 • Stach Ostróżka 2018-03-13 12:35:56
  Do Pantausz: Chęć robienia kariery, czyli wspinanie się na coraz wyższe szczeble jakiejś "drabiny" w hierarchii społecznej, niue jest niczym zdrożnym, jeśli się opiera na wiedzy, prawie i moralności. A - jak przypuszczają niektórzy felietoniści - tak postępuje pan Jarosław G., jako człowiek pobożny. A że broni swych doradców politycznych, to - mój Boże - postępuje chytrze, bo nawet jeśli stracą posadę z inicjatywy premiera, troszczącego się o zmniejszenie kosztów administracji, to i tak zostaną jego przyjaciółmi, bo bronił ich ciepłych posadek. Podczas wyborów to jemu dadzą "x", a nie premierowi. Jewgo obronę doradców politycznych można zrozumieć także oceniając to z czysto ludzkiej wygody. Wszak po ich straceniu sam będzie musiał więcej pracować, a w przypadku jakiegoś niepowodzenia nie będzie miał na kogo zwalać odpowiedzialności. Proste? Jak cep.
 • Sowizdrzał Współczesny 2018-03-13 12:13:37
  Zanim pytanie, najpierw cytata: "Jak polikwidujemy gabinety polityczne w ministerstwach, to oświadczam uroczyście, że lobbyści będą mieli pełne pole do popisu - zapowiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin." Czy - być może - do tej pory lobbyści musieli tracić czas na przekonanie doradców politycznych? Ja tylko pytam.
 • Pantausz 2018-03-13 08:48:04
  Zawsze uważałem pana, panie gowin ( z małej litery) za człowieka miałkiego i małego kalibru, karierowicza i hipokrytę, ale jak się okazuje to te oceny były daleko przeszacowane in plus. Więc kim pan jest, biorąc powyższe pod uwagę ? NIKIMREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA