REKLAMA

Jarosław Gowin o pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej: Powinien bezdyskusyjnie powstać

  • Autor: PAP/JS
  • 22 lutego 2018 17:28
Jarosław Gowin o pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej: Powinien bezdyskusyjnie powstać Gowin przypomniał, że jeszcze jako polityk PO deklarował, że pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powinien powstać w Warszawie. Fot. PTWP

Rozmowę o pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej stawiałbym na płaszczyźnie moralnej, a nie na płaszczyźnie sporu prawnego; z moralnego punktu widzenia pomnik bezdyskusyjnie powinien powstać - powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Społeczny komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział, że pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między pl. Piłsudskiego w Warszawie a ul. Królewską, oraz że rozpoczynają się prace nad nim. Rada Warszawy, głosami PO, przyjęła jednak stanowisko, w którym nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego.

W środę (21 stycznia) Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej przy pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin pytany w czwartek na konferencji prasowej o spór prawny wokół pomnika, powiedział: "Jako były minister sprawiedliwości muszę powiedzieć, że w dowolnej sprawie można się odwołać do dowolnej liczby sprzecznych opinii prawników".

Czytaj też: Jarosław Gowin: Rozmawiałem z prezesem Kaczyńskim o Ustawie 2.0

"Nie stawiałbym tej sprawy na płaszczyźnie sporu prawnego, w tej sprawie apelowałbym do wszystkich o postawienie tej sprawy na płaszczyźnie moralnej. Z moralnego punktu widzenia jest dla mnie rzeczą bezdyskusyjną (...) że taki pomnik powinien powstać w Warszawie i w kolejnych miastach Polski" - podkreślił wicepremier.

Gowin przypomniał, że jeszcze jako polityk PO deklarował, że pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powinien powstać w Warszawie. "Wydaje mi się, że nasz szacunek dla ofiar katastrofy, ponad podziałami politycznymi, powinien skłaniać nas, byśmy unikali działań, które pogłębiają bolesny podział wewnątrz polskiego społeczeństwa" - ocenił wicepremier.

"Ten podział pojawił się wokół katastrofy smoleńskiej. Mam nadzieję, że od momentu kiedy powstaje pomnik, czy pomniki upamiętniające i pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pozostałe ofiary katastrofy, że od tego momentu wjedziemy w etap zasypywania podziałów" - mówił Gowin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA