REKLAMA

Jarosław Gowin: pieniądze na program lekowy nie pochodzą z oszczędności

  • Autor: PAP/AH
  • 29 grudnia 2017 10:27
Jarosław Gowin: pieniądze na program lekowy nie pochodzą z oszczędności Fot. PTWP

Pół miliarda zł, które rząd ma przeznaczyć na badania nad lekami nie pochodzą z oszczędności w budżecie, tylko są efektem szybkiego rozwoju gospodarczego - powiedział wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, koszty administracyjne programu będą minimalne.

• W ramach rządowego programu ma powstać Instytut Biotechnologii Medycznej.

• Badania będą się koncentrować na polskich lekach przeciw chorobom serca i chorobom nowotworowym.

- To nie było tak, że na czymś oszczędziliśmy i przekazaliśmy na badania nad lekami. Jest bardzo dobre tempo rozwoju gospodarczego, jest bardzo dobry stan budżetu. Nie oszczędzaliśmy dzięki temu, ze nasza gospodarka jest jedną z najprężniejszych w Europie - powiedział w piątek (29 grudnia) Gowin w Radiu Warszawa.

W ramach rządowego programu ma powstać Instytut Biotechnologii Medycznej.

- Znaleźliśmy w budżecie te 500 mln zł po to, żeby stworzyć coś w rodzaju wirtualnego instytutu. Gdy słyszymy instytut, to wszyscy wyobrażają sobie mury, etaty, samochody służbowe. Nic takiego. Będzie minimalne centrum decyzyjne ulokowane w istniejącej już instytucji EIT+ we Wrocławiu, centrum badawczym wyposażonym w imponującą aparaturę naukową - powiedział wicepremier.

Jak wyjaśnił, to centrum będzie rozlokowywało pieniądze drogą konkursów między zespoły badawcze, które już funkcjonują na polskich uczelniach. - A więc minimalne koszty administracyjne, jak najwięcej pieniędzy bezpośrednio na badania nad lekami - podkreślił Gowin. - Mamy znakomitych naukowców, ale dotychczas nie było mechanizmu długofalowego finansowania. Ci naukowcy prowadzili badania od grantu do grantu - dodał.

Gowin przypominał, że badania będą się koncentrować na polskich lekach przeciw chorobom serca i chorobom nowotworowym. Jak dodał, zagraniczne leki są bardzo drogie, a premier Morawiecki wskazał już, że 70 proc. leków z których korzystają Polacy, to są "leki kupowane za ciężkie dziesiątki i setki mld zł za granicą".

- Lepiej żeby te pieniądze zostały w Polsce i służyły np. podniesieniu poziomu służby zdrowia - ocenił wicepremier

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA