REKLAMA

Jarosław Gowin: polskie spory trzeba rozstrzygnąć bez ingerencji zagranicznej

 • Autor: PAP / MIW
 • 27 grudnia 2017 21:53
Jarosław Gowin: polskie spory trzeba rozstrzygnąć bez ingerencji zagranicznej Wicepremier Jarosław Gowin. (fot. www.nauka.gov.pl)

Myślę, że w najbliższym czasie dojdzie do spotkania na wysokim szczeblu i uda nam się przekonać amerykańskich partnerów, że wątpliwości (odnośnie sytuacji w Polsce) podnoszone przez media, część komentatorów zachodnich są bezpodstawne - mówi wicepremier Jarosław Gowin.

• Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin był pytany w środę (27.12) w TVN24 dlaczego amerykański Departament Stanu jest "zaniepokojony tym, co się dzieje w Polsce i przestrzega, że należy przestrzegać konstytucji".

• Zdaniem Gowina racje w toczącym się w Polsce sporze są podzielone, ale "sprawą fundamentalną" jest, by ten spór rozstrzygnąć bez ingerencji zagranicznej.

• - Jest mi bardzo przykro, że w polskich sądach orzekają sędziowie, którzy w czasach stanu wojennego ferowali drastyczne wyroki przeciwko opozycjonistom - stwierdził Gowin.

- Myślę, że w najbliższym czasie dojdzie do spotkania na wysokim szczeblu i uda nam się przekonać naszych amerykańskich partnerów do tego, że wątpliwości podnoszone przez media, część komentatorów zachodnich są bezpodstawne - odpowiedział Gowin.

W jego ocenie żyjemy w warunkach "bardzo głębokiego sporu" i racje w tym sporze na pewno są podzielone.

- Dla mnie sprawą fundamentalną jest byśmy ten spór rozstrzygnęli na naszym polskim gruncie, bez ingerencji zagranicznej - zaakcentował wicepremier.

- Jest mi bardzo przykro, że w polskich sądach orzekają sędziowie, którzy w czasach stanu wojennego ferowali drastyczne wyroki przeciwko opozycjonistom (...) są dziesiątki takich sędziów zarówno w Sądzie Najwyższym, jak i w niższych - podkreślił Gowin zaznaczając, że jest wielu wybitnych sędziów, którzy orzekali w czasach PRL, ale "zależy w jaki sposób orzekali".

- Mamy wielu wybitnych sędziów i uważam, że przytłaczająca większość to ludzie uczciwi i dobrze wykonujący swoje zadania. Ale mamy kanały awansu, które nie promują takich sędziów. Dlaczego ministrowie sprawiedliwości (po 1989 r.) tak często się zmieniali. Bo natrafiali na gigantyczny opór ze strony środowiska sędziowskiego. Gdyby sędziowie w przeszłości byli otwarci na reformy przeprowadzane skalpelem to być może nie trzeba by było dzisiaj przeprowadzać tych reform nieco cięższym narzędziem - ocenił wicepremier.

Jak mówił, dla niego komunizm skończył się 4 czerwca 1989 r., bo tamte wybory to było "za czy przeciw niepodległości".

- Natomiast w Polsce w wielu obszarach nie poradziliśmy sobie z pozostałościami po komunizmie, czyli mamy ciągle fragmenty postkomunizmu. Sądownictwo jest niestety jednym z tych obszarów, których po 1989 r. prawie nie tknęliśmy - powiedział Gowin.

Pytany o sondaż, w którym 59 proc. uważa, że Antoni Macierewicz powinien odejść ze stanowiska ministra obrony narodowej podkreślił, że polityki nie należy uprawiać pod dyktando sondaży.

- Premier Morawiecki powinien ocenić czy pozostawienie na stanowisku ministra Macierewicza, Gowina, każdego innego ministra jest słuszne. I jeżeli uważa, że jest słuszne to powinien tych ministrów pozostawić, nawet gdyby przeważająca większość opinii publicznej była za ich odwołaniem - mówił wicepremier.

Za "problem" uznał podniesioną przez prowadzącą kwestię, że "zwierzchnik Sił Zbrojnych jest z Macierewicza niezadowolony".

- Uważam, że tę sprawę trzeba jasno postawić. Tutaj zwierzchnictwo prezydenta RP, nie Andrzeja Dudy, tylko urzędu prezydenta RP nad armią powinno być jasno postawione. Jeżeli chodzi o nadzór nad armią najważniejszy jest prezydent. Jest bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, żeby minister obrony narodowej i urząd prezydenta, w tym Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, dobrze współpracowali, niezależnie od tego kto będzie ministrem obrony narodowej - zaznaczył Gowin. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA