REKLAMA

Jarosław Gowin: studia medyczne powinny być płatne

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 20 stycznia 2016 13:34
Jarosław Gowin: studia medyczne powinny być płatne Jarosław Gowin powiedział, że o projekcie dotyczącym wprowadzenia opłat za studia medyczne rozmawiał już z ministrem zdrowia (fot. Bot/wikipedia/CC BY 2.0)

„Warto rozważyć projekt, żeby studia medyczne były płatne” – mówił w Kontrwywiadzie RMF FM minister nauki i szkolnictwa wyższego. Jarosław Gowin jest zdania, że państwo nie powinno płacić za wykształcenie lekarza, który zaraz po studiach wyjeżdża za granicę.

Jarosław Gowin na antenie RMF FM powiedział, że o projekcie dotyczącym wprowadzenia opłat za studia medyczne rozmawiał już z ministrem zdrowia. Konstanty Radziwiłł uważa jednak, że skala problemu emigracji lekarzy nie uzasadniania takich działań.

„Ale, ku mojemu zaskoczeniu, z taką właśnie inicjatywą występuje wielu rektorów, zwłaszcza uczelni medycznych” – mówił Gowin.

Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego, proponuje, aby koszt studiów medycznych był w 100 proc. pokrywany przez państwowe stypendia. „Te stypendia trzeba by było przez pewien okres odpracowywać” – wyjaśniał.

Wyliczył, że wykształcenie lekarza kosztuje co najmniej pół miliona złotych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Krystian Wiśniewski 2016-01-22 00:07:38
    Szacunek dla lekarzy, którzy nie wyjechali i nie chcą wyjeżdżać, ale leczą tu w Polsce za dużo niższe pieniądze i w gorszych warunkach!
  • Krystian Wiśniewski 2016-01-21 23:48:34
    Żeby "zwrócić" te 500.000 (kwota z księżyca - na wolnym rynku to ~170tyś), to podczas specjalizacji 5-letniej musiałby oddawać ~8tyś zł miesięcznie. Powodzenia przy pensji 2.4tys zl netto, a wielu lekarzy nie może nawet liczyć na taką kwotę po tych 5 latach. Kto zostaje w Polsce, ten już jest ideowcem.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA