REKLAMA

Jarosław Gowin usunięty z redakcji Znaku

  • Autor: MIW
  • 21 lipca 2017 15:01
Jarosław Gowin usunięty z redakcji Znaku Jarosław Gowin, wicepremier, a także minister nauki i szkolnictwa wyższego. (fot. www.nauka.gov.pl)

Redakcja i wydawca miesięcznika „Znak” podjęły decyzję o usunięciu ze składu zespołu redakcyjnego Jarosława Gowina. To reakcja na poparcie przez Gowina – wicepremiera, a także ministra nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Beaty Szydło – reformy sądownictwa.

Jak podkreślają w opublikowanym oświadczeniu członkowie redakcji „Znaku”, miesięcznik w ciągu 70 lat swego istnienia był forum, gdzie „ścierały się różne punkty widzenia, a otwartość zawsze była cechą wyróżniającą nasze środowisko”.

- Były w nim jednak i nadal są obecne stanowiska niezmienne. Wyrażały się one między innymi w pracy na rzecz demokratyzacji, a później w budowaniu demokracji i państwa prawa wraz z nieodłączną od nich zasadą trójpodziału władzy, w obronie praw człowieka i w zakotwiczaniu Polski we wspólnocie cywilizacji zachodniej – zaznaczają sygnatariusze oświadczenia.

Przypominają, że ową tradycję urzeczywistniały takie postacie jak Józefa Hennelowa, Krzysztof Kozłowski, Hanna Malewska, Tadeusz Mazowiecki, Stanisław Stomma, Jerzy Turowicz, Jacek Woźniakowski i wielu innych, co jest – jak stwierdzają – „powodem do dumy, a także zobowiązaniem”.

- Pragniemy, by wyrażał ją również skład zespołu „Znaku”, do którego należą osoby zasłużone dla pisma oraz wszyscy byli, żyjący redaktorzy naczelni – czytamy.

Redakcja przypomina, że Jarosław Gowin był w latach 1995 – 2005 redaktorem naczelnym „Znaku” i do dziś – „mimo pogłębiającej się różnicy poglądów i odmiennej oceny sytuacji politycznej w Polsce” - pozostawał członkiem jej zespołu redakcyjnego.

- Jednak ostatnie działania obozu rządzącego, wspierane przez wicepremiera i ministra Jarosława Gowina, zmierzające do pozbawienia niezależności władzy sądowniczej, stoją w sprzeczności z imponderabiliami, którym środowisko „Znaku” było i pozostaje wierne. Z tego powodu redakcja i wydawca „Znaku” postanowili usunąć Jarosława Gowina ze składu zespołu – kończy swe oświadczenie redakcja pisma.

Podpisali się pod nim Mateusz Burzyk (sekretarz redakcji), Marta Duch-Dyngosz, Monika Gałka, Michał Jędrzejek, Ilona Klimek, Elżbieta Kot, Dominika Kozłowska (redaktor naczelna, członkini Zarządu SIW Znak), Urszula Pieczek, Janusz Poniewierski, Agnieszka Rzonca, Henryk Woźniakowski (prezes Zarządu SIW Znak).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Tam gdzie Zlob tam i ja. 2017-07-21 15:46:50
    Brawo! jak choragiewka kto przy Zlobie to i on tam.Zdrajca.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA