REKLAMA

Jarosław Gowin zapowiada kolejny etap prac Konstytucji dla Nauki

  • www.pulshr.pl
  • Autor: PulsHR.pl (KDS)/AT
  • 22 lutego 2018 12:51
Jarosław Gowin zapowiada kolejny etap prac Konstytucji dla Nauki Jestem przekonany, że na początku marca projekt trafi do Sejmu - zaznaczał szef MNiSW- powiedział wicepremier (Jarosław Gowin, fot.nauka.gov.pl)

Kieruję gotowy projekt Konstytucji dla Nauki pod obrady rządu - poinformował Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

- Jestem przekonany, że na początku marca projekt trafi do Sejmu - zaznaczał szef MNiSW.

Dokumenty, o którym mowa wprowadza rewolucję w prowadzeniu i funkcjonowaniu uczelni wyższych. Zakłada m.in. nowy model skutecznego zarządzania uczelniami, zwiększenie finansów na naukę i szkolnictwo wyższe, czy zmianę modelu kształcenia doktorów i wprowadzenie nowej ścieżki kariery akademickiej.

Prace nad ostateczną wersją Ustawy 2.0 trwały dwa lata. Zaś resort nauki w ich trakcie wielokrotnie szedł na kompromis z różnymi stronami zainteresowanymi zmianami w oświacie. Chodzi m.in. o wprowadzenie pakietu rozwiązań dla uczelni mniejszych i średnich czy rezygnację z wydłużenia nauki na studiach niestacjonarnych.

- Niemniej wydaje mi się, że po poprawkach, jakie wprowadziliśmy do projektu, posłowie zauważą, że ta ustawa ma z jednej strony charakter głęboko reformatorski, a z drugiej – każdemu typowi uczelni daje szansę na rozwój. Już dziś wiadomo, że Ustawa 2.0 nie stwarza zagrożenia dla mniejszych uczelni. Państwowe wyższe szkoły zawodowe jednoznacznie poparły jej projekt. Udało nam się wypracować wspólne rozwiązania z Porozumieniem Zielonogórskim, czyli grupą ponad 20 uczelni średniej wielkości. To właśnie z myślą o tych uczelniach przygotowaliśmy nową koncepcję konkursu na tak zwane Regionalne Inicjatywy Doskonałości - na początku lutego mówił w rozmowie z PulsHR Gowin.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA