REKLAMA

Jarosław Kaczyński już w 2010 roku zapowiadał upadek Lecha Wałęsy

 • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
 • 18 lutego 2016 12:40
Jarosław Kaczyński już w 2010 roku zapowiadał upadek Lecha Wałęsy "W obliczu niechybnej kompromitacji Wałęsy to Lech Kaczyński stanie się symbolicznym patronem ruchu solidarnościowego" (fot. pis.org.pl)

„Budowana przez liderów PO konstrukcja lukrująca postać Lecha Wałęsy za jakiś czas rozsypie się jak domek z kart” – mówił w 2010 roku w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” Jarosław Kaczyński. Jako następcę Lecha Wałęsy i nowy symbol „Solidarności” wskazywał swojego brata, Lecha Kaczyńskiego.

- Trudno będzie z Lecha Wałęsy uczynić jedynego bohatera „Solidarności”. Jestem pewien, iż kolejne książki o panu Wałęsie – a przecież na pewno powstaną – dokonają dalszej dekonstrukcji tej postaci – mówił sześć lat temu Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Gazety Polskiej”, odnosząc się do wydanej wówczas książki "Lech Wałęsa - idea i historia. Biografia polityczna legendarnego przywódcy "Solidarności” do 1988 roku" autorstwa P. Zyzaka.

- W mojej ocenie liderzy PO czy szerzej liderzy establishmentu, mają problem z Lechem Kaczyńskim. Tak jak już wspomniałem, budowana przez nich konstrukcja lukrująca postać Wałęsy za jakiś czas rozsypie się jak domek z kart. Na szczęście można w Polsce jeszcze pisać książki – kolejne o Lechu Wałęsie są nieuniknione. Nie mam na myśli jedynie czasów PRL. Jestem przekonany, iż rzetelna praca historyczna o prezydenturze Wałęsy jeszcze mocniej zdekonstruuje tę postać – mówił Kaczyński.

Jako następcę Lecha Wałęsy wymienił swojego brata – Lecha Kaczyńskiego.

- Lech Kaczyński – choć w rzeczywistości był jednym z grona liderów „Solidarności” – przez lata obecności w polityce nie sprzeniewierzył się ideałom, które stanowiły fundament zrywu wolnościowego. Nawet więcej – jako pierwszy prezydent wolnej Polski docenił działaczy „Solidarności”. W naturalny sposób zatem może być dziś postrzegany przez wielu jako wielka postać solidarnościowa. Tego boją się ci, którzy dziś tak bezczelnie pomniejszają jego rolę. Obawiają się, że w obliczu niechybnej kompromitacji Wałęsy to Lech Kaczyński stanie się symbolicznym patronem ruchu solidarnościowego. Oto przyczyna blokowania upamiętnienia dorobku tragicznie zmarłego prezydenta – mówił Jarosław Kaczyński w 2010 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (11 komentarzy)

 • Nieinternowany Jaro 2016-11-15 13:15:21
  Każdy niestety Polak wie kto to jest Jarek. Kto to jest Lechu Wałęsa wie każdy na świecie. Jak Jaro oswobodzi jakiś kraj (byle nie nasz, proszę) i dostanie Nagrodę Nobla, będzie miał prawo się wymądrzać. Łatwo głośno krzyczeć kiedy się nic nie ryzykuje, trudniej przeskoczyć przez płot gdy można dostać pałą po plecach. Lecha Wałesę internowali, Jarka nie - kto więc jest bardziej podejrzany? W końcu, nic nie ujmując Lechowi Kaczyńskiemu, był on u Wałęsy jednym z wielu czeladników, bynajmniej nie najważniejszym i nie najbardziej zasłużonym a sprawiającym takie kłopoty że Wałęsa w końcu musiał go wywalić.
 • VIOLA 2016-11-15 10:04:30
  Do Tomek: Masz rację BOLEK to zwykła sprzedajna SZMATA!
 • Tomek 2016-02-19 16:12:11
  Kaczyński do pięt nie dorósł WałęsieLepiej niech zajmie się swoim tatusiem pochowanym po cichu w odróżnieniu od Mamusi chowanej z rozgłosem
 • rada 2016-02-19 11:21:17
  Niedługo kurduplowty spadnie na pysk jak pokażą amerykańskie żródła ze Smoleńska.
 • Nikt ważny 2016-02-19 07:34:54
  stoczniowiec: wstyd i hańbą to działania waszego prezesa, spał do tej pory biedaczek. Teraz będzie brata wynosił na piedestał, budował mu pomniki bo sam się nie liczył. Nie umniejszam tu działalności Lecha Kaczyńskiego
 • stocznia 2016-02-18 20:58:34
  Do tttttt: więcej kultury , nie jestem łajzą , nie obrażaj bezpodstawnie drugiego człowieka , którego rodzina doznała krzywd dzięki takim działaniom jak ten zdrajca , a niby kolega , więc uważaj na swoich kolesiów i naucz się kultury wypowiedzi , której nie odrobiłeś ani w domu , ani w szkole.
 • Andrzej STAWSKI 2016-02-18 20:05:56
  Powiem tak, byłem w stoczni w 80, ale nie widziałem tam żadnego Kaczyńskiego. Więc jak Lecha Kaczyński mógł być twórcą Solidarności ??? Chyba przez indukcję magnetyczną.
 • tttttt 2016-02-18 18:43:28
  Do stoczniowiec: byłeś słyszałeś bo jak to nie mów łajzo
 • worek 2016-02-18 18:29:38
  czy myśmy całkowicie ogłupieli.LUDZIE. w jakim my kraju żyjemy czy zawsze musi słyszeć żal PL tutaj się urodziłem zawsze to będzie mój kraj POLSKA a nie jakiś polityk postaci nie dopieszonego kota kturego MAMUSIA w 81 nie obudziła
 • stoczniowiec 2016-02-18 14:36:23
  Do stanley: człowieku nie masz zielonego pojęcia o Panu Kaczyńskim i jego śp. bracie Lechu , to patrioci i ludzie , którzy nigdy nie zdradzili swych kolegów do SB , jak sprzedawczyk ze stoczni gdańskiej , jest to obrzydliwe i za takie zakłamanie dostał nagrodę Nobla , wstyd i hańba , powinien wszystko oddać na cele charytatywne , a nie żyć w luksusach , nie zasłużył , zdrajca udający bohatera.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA