REKLAMA

Jarosław Sellin: Odłóżmy ocenę Lecha Wałęsy na przyszłość

  • Autor: GP
  • 03 lutego 2017 08:19
Jarosław Sellin: Odłóżmy ocenę Lecha Wałęsy na przyszłość - Niech bilans życia tego człowieka zostanie podsumowany za jakiś czas - chłodził emocje wiceminister kultury. (fot.:youtube.com)

• Dla wiceministra kultury Jarosława Sellina Lech Wałęsa powinien był się przyznać do współpracy z SB w latach 90. gdy był popularny.
• Zarazem polityk nie chce oceniać byłego prezydenta i legendy "Solidarności" dzisiaj. Mówi, by na inne czasy odłożyć oceny roli Wałęsy w historii.
• Ostatniego dnia stycznia IPN przedstawił grafologiczne ekspertyzy dowodzące, że podpisy w teczce TW "Bolka" są autentyczne i zostały złożone przez Wałęsę.

W piątek (3 lutego) wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) odnosił się do potwierdzonych przez Instytut Pamięci Narodowej (IPN) podpisów z teczki TW "Bolka". Dla znacznej części opinii publicznej są one dowodem na to, że prezydent Lech Wałęsa w latach 70. XX w. poszedł na współpracę z SB PRL.

- Można się zastanawiać, czy to co stało się w latach 70. nie miało wpływu na późniejsza działalność Lecha Wałęsy - oceniał Sellin na antenie Polskiego Radia w audycji Sygnały Dnia. - Jego błędem było, że kiedy był prezydentem, kiedy był popularny w latach 90. nie stanął w prawdzie. Zabrnął w kłamstwo i brnie do dzisiaj.

Dla Sellina gdy Wałęsa piastował prezydencki urząd, i biorąc pod uwagę jego ówczesną popularność, na pewno byłoby i jemu i opinii publicznej łatwiej zrozumieć i wybaczyć jego błąd.

Czytaj też: Lider PSL o Lechu Wałęsie

- Niech bilans życia tego człowieka zostanie podsumowany za jakiś czas - chłodził emocje wiceminister kultury. - Jego ocenę zostawiłbym na przyszłość - konkludował.

Ekspertyza IPN

We wtorek (31 stycznia) kierownictwo IPN zorganizowało konferencję prasową, w czasie której przedstawiono grafologiczne analizy podpisów z teczki TW "Bolka", którą zabezpieczono w zeszłym roku w domu gen. Czesława Kiszczaka.

Czytaj też: PO broni Wałęsy. "Bardzo twardo będziemy bronić i legendy, i historii"

- Lech Wałęsa szybko wszedł na drogę autodestrukcji i samozniszczenia, którą kroczy do dzisiaj, zupełnie tracąc swój autorytet - powiedział we wtorek prezes IPN Jarosław Szarek. - Nie ma żadnej wątpliwości nt. współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa - wyjaśniał jeszcze.- Ta sprawa jest dzisiaj zakończona. Natomiast od dzisiaj można stawiać nowe pytanie (...) na ile to, że Lech Wałęsa podjął realnie tę współpracę na początku lat 70. determinowało jego decyzje w późniejszym czasie; w czasach pierwszych 16 miesięcy Solidarności, później w latach 80., a także po 1989 r.

Lech Wałęsa nie potwierdza wersji IPN i części badaczy najnowszej historii Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • erf 2017-02-03 08:51:24
    Odłóżmy do wyborów, będzie o czym ujadać i jazgotaćREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA