REKLAMA

Jarosław Szarek: Potrzebna promocja Polski i Polaków jako narodu, który umiłował wolność

  • Autor: PAP/AT
  • 31 stycznia 2018 09:28
Jarosław Szarek: Potrzebna promocja Polski i Polaków jako narodu, który umiłował wolność (Jarosław Szarek, fot.ipn.gov.pl)

Historia Polski jest w znacznej mierze wypaczana. Przedstawia się Polaków jako naród, który współuczestniczył w holocauście, a Polskę stawia się w gronie współpracowników Hitlera - mówi prezes IPN dr Jarosław Szarek.

  • Jestem zaskoczony ingerencją w proces legislacyjny polskiej ustawy - powiedział  prezes IPN dr Jarosław Szarek.
  • Takie reakcje muszą się w Polsce źle kojarzyć - zaznaczył.
  • Polska musi bardziej aktywnie opowiadać o swojej historii - dodał.

"Jestem zaskoczony ingerencją w proces legislacyjny polskiej ustawy. Takie reakcje muszą się w Polsce źle kojarzyć. Ktoś, kto się na nie zdobywa, świadomie nie liczy się z polską wrażliwością i prawdą o naszej historii" - w ten sposób dr Szarek odpowiada na pytanie, czy jest zaskoczony ostrą reakcją Izraela na nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Szef IPN opowiada też w środowym wywiadzie dla "Naszego Dziennika" o udziale Instytutu w walce z bezpodstawnym i szkalującym przypisywaniem Polsce współudziału w mordowaniu Żydów. "W ramach Centralnego Programu Badawczego Stosunki polsko-żydowskie 1918-1968 prowadzimy badania nad różnymi ich aspektami. Publikujemy prace na ten temat, m.in pokazujące ratowanie Żydów przez Polaków. Chcemy, by tym tematem objęto także regiony, w których (np. na Lubelszczyźnie) nie był on do tej pory szerzej podejmowany. Analizujemy także negatywne zachowania, odmiennie jednak od wielu badaczy, pokazujemy je w odpowiednim kontekście warunków okupacji niemieckiej, od których nie można abstrahować. Od grudnia 2016 roku dysponujemy zupełnie nową wystawą o Radzie Pomocy Żydom Żegota. Chcemy, by poznała ją nie tylko Polska, ale i cały zachodni świat" - mówi Szarek.

Przekonuje też, że "Polska musi bardziej aktywnie opowiadać o swojej historii Amerykanom". "Historia Polski jest w znacznej mierze wypaczana. Podawano przykłady z różnych stanów, jak na lekcjach fałszuje się historię. Przedstawia się Polaków jako naród, który współuczestniczył w holocauście, a Polskę stawia się w gronie współpracowników Hitlera. Gdy rodzice i polskie organizacje protestują przeciwko tym kłamstwom, to otwiera się amerykańskie podręczniki szkalujące Polskę. W amerykańskich księgarniach są dziesiątki książek, które w ten sposób przedstawiają nasze dzieje" - wskazuje prezes IPN.

Według niego jest to "efekt dziesiątków lat lekceważenia tego problemu". "Bardzo potrzebna jest tu aktywna polityka państwa polskiego. W Stanach Zjednoczonych są środowiska od lat pracujące nad niekorzystnym wizerunkiem Polski. Zniekształcają one nasz udział w II wojnie światowej. Przez wiele dziesięcioleci nic nie robiono. W czasach komunistycznych to było oczywiste. Po 1989 roku niewiele się zmieniło. III Rzeczpospolita to głównie lata pedagogiki wstydu. Ta bierność owocuje właśnie takim niezwykle krzywdzącym obrazem Polski poza granicami" - dodaje dr Szarek.

Na pytanie, jak to zmienić, prezes IPN wskazuje, że "jako państwo polskie potrzebujemy długoletniego, przemyślanego programu promocji Polski i Polaków jako narodu, który umiłował wolność, co jest bliskie społeczeństwu amerykańskiemu".

Zapytany o plany Instytutu na stulecie odzyskania niepodległości, Szarek mówi: "Będziemy organizowali sesje naukowe, wystawy, rajdy rowerowe po miejscach związanych z walkami o niepodległość. Powstanie film o 1918 roku, odpowiednik obrazu +Niezwyciężeni 1939-1989+, który był naszym dużym sukcesem".

"Ważnym projektem jest Akademia Niepodległości, czyli cykl wywiadów poświęconych dochodzeniu do niepodległości, walce o granice w latach 1918-1921. Wykłady odbywają się w miastach powiatowych na terenie całej Polski. Dla tego projektu wybraliśmy celowo małe miasteczka, a nie duże ośrodki. Oferta ta skierowana jest do aktywnych lokalnych środowisk, które chcą lepiej poznać dzieje Polski" - mówi szef IPN.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • szlak by trafi 2018-02-01 06:51:29
    Pislamiści zrobili z naszego państwa pośmiewisko całego świata, ograniczyli wszystkie wolności.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA