REKLAMA

Jarosław Zieliński: Wzór nowego paszportu nieprzesądzony, trwają konsultacje

  • Autor: PAP/JS
  • 09 sierpnia 2017 20:34
Jarosław Zieliński: Wzór nowego paszportu nieprzesądzony, trwają konsultacje Wśród propozycji jest Ostra Brama w Wilnie wraz z obrazem Matki Boskiej oraz Cmentarz Orląt Lwowskich, co wywołało sprzeciw Litwy i Ukrainy. (fot. pixabay.com)

Ostatecznej decyzji, jakie motywy znajdą się w nowym paszporcie nie ma, trwają konsultacje w tej sprawie – powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Niepotrzebnie tak dużo emocji to wzbudziło - ocenił.

• W 2018 roku ma pojawić się nowy wzór paszportu z szatą graficzną upamiętniającą 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego.

• W galerii na stronie www.zaprojektujpaszport.gov.pl są postacie, wydarzenia, miejsca i symbole związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

"Decyzji ostatecznych jeszcze nie ma. Nikt jeszcze wzoru paszportu nie zatwierdził. Gdy zostanie zatwierdzony będzie można mówić o faktach" - powiedział wiceminister, pytany o kontrowersje dotyczące propozycji motywów, które miałyby znaleźć się w nowym dokumencie.

Pod koniec lipca resort spraw wewnętrznych i administracji zainaugurował kampanię pt. "Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018" mającą na celu wyłonienie takich motywów, które znajdą się w nowym dokumencie. Wśród propozycji jest Ostra Brama w Wilnie wraz z obrazem Matki Boskiej oraz Cmentarz Orląt Lwowskich, co wywołało sprzeciw Litwy i Ukrainy.

"Niepotrzebnie tak dużo emocji to wzbudziło, a reakcje dwóch sąsiednich państw - Litwy i Ukrainy, tak wynika przynajmniej z moich obserwacji, wynikały z tego, co się w Polsce wokół tego działo" - ocenił wiceszef MSWiA.

"Najpierw niektóre media, opozycja polityczna również, strasznie to mocno akcentowały. Według mnie, emocje wokół tego zostały tu, w Polsce wywołane i tym się zainteresowały te kraje. Myślę, że w normalnych warunkach, gdyby nie było tego elementu, to sąsiedzi nasi mogliby się zainteresować albo i nie w momencie, gdyby były podjęte decyzje" - dodał.

Pytany, czy zaproponowanie niektórych wzorów nie było błędem, który wykorzystywany jest np. przez rosyjską propagandę Zieliński stwierdził, że motywy dotyczą postaci, wydarzeń, miejsc i symboli związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. "To jest ważna część polskiej historii. Mało tego, to bardzo ważna część duchowości polskiej wspólnoty narodowej" - wskazał.

"W kategoriach błędu traktować te elementy naszej historii, które są tak ważne dla narodowej wspólnoty? Myślę że nie warto tak myśleć. Jest inną kwestią czy umieścić na paszporcie te ważne miejsca, te symbole czy też nie. To odrębne zagadnienie" - powiedział.

Jego zdaniem, "jeżeli ktoś chce znaleźć powód do reakcji, protestu czy jakiejś propagandy, to może znaleźć w tym albo czym innym".

W 2018 roku ma pojawić się nowy wzór paszportu z szatą graficzną upamiętniającą 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego - stąd kampania MSWiA. W galerii na stronie www.zaprojektujpaszport.gov.pl są postacie, wydarzenia, miejsca i symbole związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Odnosząc się do propozycji, wiceszef MSZ Litwy Neris Germanas oświadczył, że Ostra Brama wraz z obrazem Maryi znajdują się na terytorium Litwy. Jego zdaniem, ich wizerunki nie powinny znajdować się na oficjalnych dokumentach innego państwa.

Rzeczniczka ukraińskiego MSZ Mariana Beca oświadczyła z kolei, że Ukraina wyraża zdecydowany protest przeciwko zamiarowi umieszczenia na nowych paszportach rysunku kaplicy z terytorium polskiego cmentarza wojskowego na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Cyborg28 2017-08-09 22:16:37
    Zanim pytanie, najpierw cytata z wypowiedzi min. Jarosława Z.: "Myślę, że w normalnych warunkach, gdyby nie było tego elementu (chodzi o dyskusję w mediach nt. ilustracji do projektowanego paszportu, przeciw którym protestują Litwa i Ukraina- dop. C.), to sąsiedzi nasi mogliby się zainteresować albo i nie w momencie, gdyby były podjęte decyzje". Zdaje się, że pan minister nie rozumie, w jakie tarapaty wpędziłby polskich obywateli, jadących z takim paszportem w odwiedziny do swych bliskich na Litwie, czy Ukrainie, gdyby władze tych krajów zakwestionowały ich paszporty na granicy, albo na lotnisku np. w Wilnie, Lwowie, czy Kijowie i nakazały im odwrót do Polski.
  • "Kim sa Kaczynscy" Google 2017-08-09 21:10:19
    Wilka ciagnie do Lasu "Kim sa Kaczynscy"Google czytaj.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA