REKLAMA

Jednolity Plik Kontrolny: Bezpłatna aplikacja od listopada

  • Autor: PAP/JS
  • 26 września 2016 14:46
Jednolity Plik Kontrolny: Bezpłatna aplikacja od listopada Aplikacja zostanie udostępniona do końca listopada 2016. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

W listopadzie Ministerstwo Finansów udostępni podatnikom bezpłatną aplikację do składania sprawozdań w formacie JPK.

Od 1 lipca 2016 r. najwięksi przedsiębiorcy działający w Polsce mają obowiązek comiesięcznego przekazywania administracji podatkowej danych dotyczących podatku VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). W pierwszym okresie sprawozdawczym kończącym się 25 sierpnia, zostało prawidłowo złożonych (tzn. zakończonych wystawieniem Urzędowego Poświadczenia Odbioru), 5770 plików JPK VAT o niepowtarzalnych numerach NIP. Analiza danych zawartych w JPK przyspieszy identyfikacje nieprawidłowości w wypełnianiu obowiązków podatkowych.

Czytaj też: Streżyńska: Rejestry państwowe będą odporne na ataki hakerów

Od 1 stycznia 2017 obowiązkowi składania JPK będą podlegały kolejne grupy podatników- średni i mali przedsiębiorcy. Data złożenia sprawozdania za pierwszy okres będzie przypadała 25 lutego 2017. Aby ułatwić wykonywanie tego obowiązku, Ministerstwo Finansów udostępni podatnikom bezpłatną aplikację do składania sprawozdań w tym formacie. 

Oprogramowanie będzie umożliwiało walidację danych wejściowych zapisanych w arkuszu kalkulacyjnym, generowanie dokumentu JPK_VAT w oparciu o tak przygotowane dane, a następnie import przygotowanego dokumentu JPK do Ministerstwa Finansów. Aplikacja zostanie udostępniona do końca listopada 2016.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Pazdi 2016-11-10 14:39:37
    "Aplikacja zostanie udostępniona do końca listopada 2016." I jak z tą aplikacją? Jeszcze nie została wypuszczona? My w firmie do wypełniania jpk aktualnie korzystamy z programu Symfonia od firmy SAGE i nie mamy na razie na co narzekać. Tak na marginesie to interesuje mnie jak cały proces będzie wyglądał w przyszłym roku, kiedy to już praktycznie każdy będzie musiał wypełniać te raporty, oby obyło się bez kar i komplikacji.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA