REKLAMA

Jerzy Kwieciński: Rząd chce sprecyzować politykę migracyjną i zacząć konsekwentnie ją realizować

  • Autor: PAP/AT
  • 29 marca 2018 12:47
Jerzy Kwieciński: Rząd chce sprecyzować politykę migracyjną i zacząć konsekwentnie ją realizować Pracujemy nad polityką migracyjną w wymiarze społeczno-gospodarczym - powiedział Kwieciński (Jerzy Kwieciński, fot.miir.gov.pl)

Zgodnie z przyjętym w zeszłym tygodniu przez rząd dokumentem "Priorytety społeczno-gospodarcze polityki migracyjnej" nowa polityka migracyjna musi m.in. być dostosowana do rynku pracy - mówi minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

  • Kompleksowa polityka migracyjna rządu będzie gotowa w połowie roku - zapowiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
  • Dodał, że działania te wynikają z wyzwań demograficznych i potrzeb rynku pracy.
  • Ta polityka adresowana jest zarówno do cudzoziemców, jaki i Polaków, którzy wyemigrowali i możemy zachęcić ich do powrotu do kraju i zakładania lub przenoszenia tu firm - wyjaśnił Kwieciński.
  • Najważniejsze kierunki planowanych zmian zakładają powstanie narzędzi, które pomogą monitorować migracje i diagnozować potrzeby społeczno-gospodarcze naszego kraju - dodał.

"Pracujemy nad polityką migracyjną w wymiarze społeczno-gospodarczym" - powiedział na konferencji prasowej Kwieciński.

Szef resortu inwestycji i rozwoju zapowiedział, że rząd chce politykę migracyjną sprecyzować i zacząć konsekwentnie realizować w tym roku. "Zakładamy, że ta polityka migracyjna będzie gotowa w połowie roku, czyli przed wakacjami" - dodał.

Minister Kwieciński wyjaśnił, że "niepokojącym zjawiskiem w Polsce" jest spadek liczby osób w wieku produkcyjnym. "Specjaliści rynku pracy wskazują, że w 2030 roku pracodawcy będą mieli problemy z obsadzeniem co piątego stanowiska pracy" - zaznaczył. Dodał, że brakować będzie nie tylko pracowników wysoko wykwalifikowanych, ale też tych o kwalifikacjach podstawowych.

"Nasza gospodarka już teraz potrzebuje pracowników spoza Polski, a w przyszłości będzie ich potrzebować coraz więcej" - mówił.

Czytaj też: Jest sposób na brak pracowników w Polsce? Rząd ma pomysł

Jak zaznaczył, zgodnie z przyjętym w zeszłym tygodniu przez rząd dokumentem "Priorytety społeczno-gospodarcze polityki migracyjnej" nowa polityka musi m.in. być "dostosowana do rynku pracy", koncentrować się na "uzupełnianiu zasobów pracy osobami spoza Polski w branżach potrzebnych gospodarce", "zapobiegać dalszej emigracji".

"Ta polityka adresowana jest zarówno do cudzoziemców, jaki i Polaków, którzy wyemigrowali i możemy zachęcić ich do powrotu do kraju i zakładania lub przenoszenia tu firm" - wyjaśnił Kwieciński.

Kwieciński dodał, że najważniejsze "kierunki planowanych zmian" zakładają powstanie narzędzi, które "pomogą monitorować migracje i diagnozować potrzeby społeczno-gospodarcze" naszego kraju. "Chcemy w tym kontekście wypracować nowe narzędzia analityczne, zarówno w oparciu o zasoby naszych ministerstw, jak i będziemy chcieli pracować z placówkami naukowymi, które mają kompetencje w tym obszarze" - zaznaczył. Chodzi, jak wyjaśnił, o określenie popytu na pracę migrantów zarobkowych (w sensie branż, terytorium, konkretnych nisz na rynku) i oczekiwanego poziomu kwalifikacji.

"Chcemy też wypracować narzędzia, które będą służyły przyciąganiu pracowników i przedsiębiorców zagranicznych" - powiedział. Zaznaczył, że wśród dużych firm pracowników z zagranicy zatrudnia już 39 proc., a w przypadku małych przedsiębiorstw jest to 6 proc.

Minister dodał, że chodzi też o "stworzenie systemu, który będzie informował cudzoziemców o potrzebach naszego rynku pracy", jak również o to, "jakich kompetencji oczekujemy od cudzoziemców".

"Chcemy też stworzyć profesjonalny system zachęt do podejmowania pracy i osiedlania się w naszym kraju" - zaznaczył Kwieciński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stacho G.-Stańczyk 2018-03-29 13:23:58
    Zan im uwaga, najpierw cytata: "...nowa polityka migracyjna musi m.in. być dostosowana do rynku pracy - mówi minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński." Uwagi: "Do rynku pracy", czyli do potrzeb "pracodawców". Otóż taka polityka migracyjna nie rozwiązuje zasadniczego problemu, który już dano rozwiązały "polityki migracyjne" Izraela i Niemiec, ściągając swych rodaków z byłego ZSRR. W przeciwieństwie do tych dwóch krajów żaden rząd polski nie wziął się porządnie do wyszukania, przywiezienia i urządzenia tych rodaczek i rodaków, którzy wegetują w nędzy i upokorzeniu na rozległych terytoriach b. "Imperium Zła", jak je trafnie nazwał prezydent USA Reagan. A znaleźli się tam oni lub ich potomkowie albo wskutek "traktatu ryskiego", albo wskutek aresztowań i masowych wywózek po sowieckiej agresji 17.09.1939 r. Najwyższy czas ten tragiczny problem rozwiązać, jeśli faktycznie mamy "dobrą zmianę".REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA