REKLAMA

Jeśli nie Sejm, to kto naprawi SKOK-i?

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 29 lipca 2016 10:27
Jeśli nie Sejm, to kto naprawi SKOK-i? Sytuacja SKOK-ów nadal jest bardzo trudna - wynika z ostatniego raportu Komisji Nadzoru Finansowego (Fot. PTWP)

• Sytuacja SKOK-ów nadal jest bardzo trudna - wynika z ostatniego raportu Komisji Nadzoru Finansowego.
• Rząd przygotował projekt nowelizacji Prawa bankowego m.in. pod kątem SKOK-ów, a posłowie PO i Nowoczesnej złożyli projekty uchwał ws. powołania komisji śledczej.

Czy PiS nie roztaczał parasola ochronnego nad SKOK-ami? - tego chce się dowiedzieć Platforma Obywatelska i właśnie dlatego złożyła projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej. Powołanie komisji śledczej ds. SKOK-ów popiera także klub Nowoczesnej - który już wcześniej złożył własny projekt uchwały. Pomysł może liczyć też na klub PSL. Przeciwko jest klub PiS, a klub Kukiz'15 ma dopiero podjąć decyzję w tej sprawie.

Posłanka Platformy i b. wiceminister finansów Izabela Leszczyna przypomniała, że ustawa o SKOK-ach weszła w życie dopiero po trzech latach po jej uchwaleniu przez Sejm w 2009 r., ponieważ prezydent Lech Kaczyński skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

- Ostatecznie udało się wprowadzić nadzór nad kasami, ale wielu Polaków zostało oszukanych. Z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego musieliśmy wypłacić 3 mld 591 mln i ok. 400 mln zł trzeba było przeznaczyć na wsparcie banków, które przejęły upadające SKOK-i. To jest prawdopodobnie jedna z największa afer III RP, kilkakrotnie większa od Amber Gold - mówiła Izabela Leszczyna. Jej zdaniem jeśli PiS nie ma nic do ukrycia, to powinien poprzeć wniosek o powołanie takiej komisji.

W uzasadnieniu projektu uchwały złożonym kilka dni wcześniej przez Nowoczesną, możemy przeczytać, że powodem wniosku w tej sprawie są m.in. liczne informacje pochodzące od organów państwa - Komisji Nadzoru Finansowego, Naczelnej Izby Kontroli, Narodowego Banku Polskiego - o nieprawidłowościach w działaniu systemu SKOK.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • ołówek 2016-07-29 17:53:08
    POkrętacze ! Jak chcecie coś wiedzieć na temat afery w SKOK-ach, to weźcie do ręki tygodnik "wSIECI" nr.29(190) 2016 z 18-24 lipca br. gdzie na stronach 36-37, jest obszerny artykuł jak wasi koledzy i nominaci, "machlaczyli" SKOK-ami tak, jak kiedyś w GS-ach "machlaczono" nawozami. I nie porównujcie tej afery z aferą AMBERGOLD, bo tu piernik, nie ma nic wspólnego z wiatrakami. Nie szukajcie afer u PiS-u, skoro macie, nie rozliczone jeszcze, swoje w tym SKOK-i, "szanowni" POkrętacze.
  • spoko 2016-07-29 12:43:36
    Parasol nad skokami a 2-gi nad nami , ufff kamień spadl z serca .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA