REKLAMA

Jest decyzja Trybunału Konstytucyjnego ws. zgromadzeń

  • Autor: PAP/JS
  • 16 marca 2017 14:59
Jest decyzja Trybunału Konstytucyjnego ws. zgromadzeń W połowie grudnia zeszłego roku parlament uchwalił nowelizację Prawa o zgromadzeniach autorstwa PiS (fot. Adrian Grycuk/wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

Trybunał Konstytucyjny uznał nowelizację Prawa o zgromadzeniach zaskarżoną przed podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę, za zgodną z konstytucją. Czterech z 11 orzekających w sprawie sędziów TK zgłosiło zdanie odrębne do wyroku.

• Prezydent przed podpisaniem nowelizacji Prawa o zgromadzeniach skierował przepisy do Trybunału Konstytucyjnego.

• TK uznał m.in., że przepisy noweli Prawa o zgromadzeniach wprowadzające zgromadzenia cykliczne są konstytucyjne.

Nowe przepisy były krytykowane przez organizacje pozarządowe, opozycję, członków Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich, a także przedstawicieli OBWE już podczas prac legislacyjnych.

Trybunał rozpatrywał wniosek prezydenta o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji Prawa o zgromadzeniach z 13 grudnia 2016 r. Prezydent skierował do TK te przepisy przed ich podpisaniem. Rozprawie przewodniczyła prezes Trybunału sędzia Julia Przyłębska, a sprawozdawcą jest sędzia Mariusz Muszyński. Obecnie wygłasza on uzasadnienie do wyroku.

TK uznał m.in., że przepisy noweli Prawa o zgromadzeniach wprowadzające zgromadzenia cykliczne są konstytucyjne. W pozostałej części umorzył postępowanie.

Przyłębska podała, że zdania do wyroku zgłosiło czterech sędziów; Leon Kieres, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz i Piotr Pszczółkowski (w części dotyczącej umorzenia postępowania).

Więcej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • tomasz_kubik@toya.net.pl 2017-03-16 18:15:14
    Rozgrywka nie jest skomplikowana. Andrzej Duda kieruje ustawę uchwaloną przez P. i S. do Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał między innymi głosami /?/ przebierańców uznaje ustawę za konstytucyjną. Marek Magierowski drwi, informując o wątpliwościach Andrzeja Dudy, który jednak podporządkuje się decyzji Trybunału /?/, szanując Konstytucję. Nie wiadomo na co liczy P. i S., wytwarzając bezprawną fikcję wobec Trybunału Konstytucyjnego. "Technika" takich nonsensów to nie uwzględnianie faktów pod kątem prawnym i złudna nadzieja, że niekonstytucyjna fikcja zastąpi rzeczywistość, którą współkształtuje sens prawa.
  • wdzivny 2017-03-16 17:51:42
    Oznacza to, że na dziesiętnice Kaczyńskiego nie trzeba będzie zezwoleń. Kod powinien zgłosić, że co miesiąc będzie pod TK lub parlamentem protestować przeciwko łamaniu prawa przez rząd, ewntualnie przez TK, który ma besprawnie wybranych kilku członków.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA