REKLAMA

Jest infolinia dla wypoczywających w Polsce obcokrajowców

  • Autor: GP
  • 13 czerwca 2016 12:52
Jest infolinia dla wypoczywających w Polsce obcokrajowców Telefon dla zagranicznych klientów obsługiwany jest w języku polskim, angielskim, niemieckim oraz (w sezonie 2016) hiszpańskim. (fot.:pixabay.com)

• Ministerstwo sportu i turystyki zdecydowało się przedłużyć działanie telefonu dla zagranicznych turystów.
• Resort w porozumieniu z Polską Organizacją Turystyczną i policją będzie do 2020 roku realizować działanie nowej infolinii.

W piątek (10 czerwca) resort sportu i turystyki podpisał umowę o współpracy w sprawie uruchomienia telefonu bezpieczeństwa dla turystów zagranicznych. W spotkaniu wzięli udział: Dawid Lasek podsekretarz stanu w ministerstwie sportu i turystyki, insp. Jan Lach zastępca komendanta głównego Policji oraz dr Wojciech Fedyk prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Minister Lasek mówił: - Bezpieczeństwo turystów jest bardzo ważne, a turystyka jak żaden inny sektor gospodarczy jest bardzo podatna na wahania wynikające z sytuacji kryzysowych.

Minister podkreślił, że w ostatnich latach polska gospodarka turystyczna rozwija się bardzo dobrze. 2015 był dobrym rokiem dla polskiej turystyki. Do Polski przyjechało 16,7 mln turystów, czyli o ponad 4 proc. więcej obcokrajowców niż w 2014. - Tak dobrych wyników nie możemy zmarnować i musimy dbać o bezpieczeństwo turystów zagranicznych - podkreślał przedstawiciel rządu.

Głównym celem funkcjonowania telefonu bezpieczeństwa jest zapewnienie informacji i pomocy w nagłych sytuacjach kryzysowych.

W centrum Dawid Lasek z resortu sportu i turystyki. (źródło: msport.gov.pl)

- Uruchomienie telefonu bezpieczeństwa to pomoc nie tylko w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia czy zdrowia, ale także zapewnienie poczucia bezpieczeństwa wynikającego z pewności, że w przypadku kłopotów ze zdrowiem, zaginięciem dokumentów, kradzieży itp. turysta uzyska natychmiastową pomoc lub zostanie przekierowany do odpowiednich służb - powiedział dr Wojciech Fedyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

- Brak znajomości języka i procedur w przykrych dla turysty okolicznościach i poczucie zagubienia, może zaważyć w znaczący sposób na opinii o naszym kraju, mimo iż wcześniej pobyt był postrzegany jako bardzo atrakcyjny - dodał prezes POT.

W celu połączenia się z operatorem wystarczy zadzwonić pod specjalny numer infolinii: +48 608 599 999 i + 48 22 278 77 77. Kontakt można również nawiązać wysyłając maila na adres: cc@pot.gov.pl.

Telefon obsługiwany jest po polsku, angielsku, niemiecku oraz (w sezonie 2016) po hiszpańsku. Połączenie będzie możliwe w godzinach 8.00 do 18.00 w okresie styczeń-maj oraz październik-grudzień, natomiast w okresie czerwiec-wrzesień aż do godz. 20:00. Telefon będzie czynny we wszystkie dni tygodnia poza dniami ustawowo wolnymi od pracy.

Komenda Główna Policji zapewnia osobom obsługującym telefon bezpieczeństwa możliwość bezpośredniego połączenia z centralą KGP – co ułatwia szybką komunikację z właściwymi jednostkami policji.

Konferencja prasowa poświęcona nowej infolinii dla osób z zagranicy. (źródło: msport.gov.pl)

Telefon bezpieczeństwa jest zintegrowany z infolinią turystyczną prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną w ramach projektu Contact Center i działa od kilku lat. Nowa umowa, regulująca działanie infolinii będzie działać do końca 2020 r.

Funkcjonowanie telefonu bezpieczeństwa podnosi, wśród turystów zagranicznych, poczucie bezpieczeństwa.

Ministerstwo informuje, że prawie połowa z przybyłych obcokrajowców uważa bezpieczeństwo za "bardzo ważne". Drugie tyle za "raczej ważne".

Co więcej, zintegrowanie telefonu z infolinią turystyczną pozwala uzyskać informacje o najbliższych atrakcjach turystycznych. Telefon spełnia więc dwie funkcje: po pierwsze związany jest z niesieniem pomocy w sytuacjach kryzysowych, po drugie pełni funkcję informacyjno-promocyjną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA