REKLAMA

Jest petycja o dwie kadencje w Sejmie

  • Autor: GP
  • 26 stycznia 2017 09:55
Jest petycja o dwie kadencje w Sejmie W Sejmie można dzisiaj zasiadać tyle razy, ile razy Polacy na to pozwolą w wyborach. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Wraz z tematem dwóch kadencji w samorządzie pojawił się postulat ograniczenia możliwości zasiadania też w Sejmie do dwóch razy.
• Rafał Górski z Instytutu Obywatelskiego zaproponował petycję w tym temacie.
• 26 stycznia pomysł popierało ponad tysiąc osób. Celem petycji jest wypracowanie dziesięciu tysięcy podpisów poparcia.

Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO), promuje petycję o kadencjach. Na stronie portalu "obywateledecyduja.pl" Górski zamieścił petycję, która szuka poparcia dla dwóch kadencji w parlamencie i w samorządzie.

- My, niżej podpisani Obywatele domagamy się wprowadzenia następujących zasad - zaczyna się odezwa, którą można poprzeć. - 1. Wójt, burmistrz i prezydent miasta nie może pełnić swojej funkcji dłużej niż dwie następujące po sobie kadencje po 5 lat (w sumie 10 lat). 2. Poseł i senator nie może pełnić swojej funkcji dłużej niż dwie następujące po sobie kadencje po 4 lata (w sumie 8 lat).

Czytaj: Dwie kadencje w perspektywie PSL

Pod petycją pojawiło się w dniu 26 stycznia 1126 sygnatur wirtualnych, gdy celem jest wypracowanie poparcia 10 000 osób.

Argumenty za dwukadencyjnością posłów i senatorów, które Górski przedstawia w ramach petycji, mają służyć polskiej racji stanu. Dla działacza takie rozwiązanie pozwoliłoby poszerzyć dwa horyzonty. Pierwszy w samym sejmie, drugi w umysłach osób, zbyt długo, zamkniętych w Sejmie i Senacie.

- Polskiej racji stanu będzie służyła świeża krew w parlamencie oraz poznanie życia poza Wiejską, przez „zawodowych” polityków - pisze na stronie z podpisami Górski. -  Obecna sytuacja nie sprzyja, łagodnie mówiąc, ani demokracji, ani dobrym, zdrowym stosunkom społecznym w państwie, czyli krótko mówiąc zmiana jest potrzebna. Dwukadencyjność ma już dzisiaj dużą społeczną akceptację.

O tej akceptacji można się było przekonać zapoznając się z wynikami sondażu dla "Super Express", Polacy są za odebraniem posłom możliwości zasiadania w Sejmie bez końca.

Czytaj: Niedemokratyczne rozwiązania wprowadzane przez PiS? Lubnauer jest pewna takich działań

Na pytanie, czy należy wprowadzić ograniczenie do dwóch kadencji dla posłów, "tak" odpowiedziało 72 proc. pytanych. Przeciwnych takiemu ograniczeniu jest 14 proc. respondentów, 14 proc. nie chce zajmować kategorycznego stanowiska.

Na drugie pytanie, które odnosi się do ograniczenia kadencyjności w samorządach Polacy są także zdecydowani. 54 proc. chce odebrać prezydentom, burmistrzom i wójtom prawo do trzeciej kadencji. "Nie" mówi 29 proc. ankietowanych, a 17 proc. nie potrafi odpowiedzieć jednoznacznie.

"Super Express" w krótkim komentarzu podkreśla przykład Jarosława Kaczyńskiego, który pomysł podał w połowie stycznia pod dyskusję, sam zaś jest w Sejmie od 1991 roku (I kadencja), nie był posłem tylko w II kadencji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA