REKLAMA

Jest pierwsza w tym roku ofiara wypalania traw

  • Autor: bad
  • 04 kwietnia 2016 14:43
Jest pierwsza w tym roku ofiara wypalania traw Aż 95% pożarów traw jest spowodowane przez człowieka. Fot. MSWiA

Strażacy gaszący płonące trawy w województwie wielkopolskim odkryli spalone zwłoki mężczyzny. Do zdarzenia doszło 3 kwietnia o godz. 14:57. Działania ratownicze prowadził jeden zastęp Państwowej Straży Pożarnej i dwa zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej.

Do 22 marca bieżącego roku w Polsce doszło już do 5336 pożarów traw i nieużytków. W pożarach traw w 2015 r. zginęło 7 osób a 141 zostało rannych. Według Państwowej Straży Pożarnej aż 95% pożarów traw jest spowodowane przez człowieka

Wypalanie traw i nieużytków rolnych jest zabronione i grozi grzywną w wysokości 5 tys. zł lub karą pozbawienia wolności do 10 lat. Wywołanie pożaru traw może skutkować również całkowitą utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej.

Czytaj też: Szyszko: w niedzielę podejmę decyzję ws. przyszłości Puszczy Białowieskiej

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina, że pożary wywołane wypalaniem traw stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia, a także powodują duże straty materialne. Wiążą one też liczne zastępy Straży Pożarnej, które nie mogą odpowiedzieć na wezwanie w innym miejscu.

Dym wywołany pożarami traw często zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, prowadząc do kolizji i wypadków. Również pobliskie lasy są narażone przez rozprzestrzenianie się pożarów wywołanych wypalaniem traw.

MSWiA ponawia apel do rolników, działkowiczów i pozostałych osób wypalających trawy na swoich posesjach o powstrzymanie się od tej praktyki. Wypalanie traw może błyskawicznie wyrwać się spod kontroli i spowodować tragedię. Osobom wypalającym trawy grożą też poważne konsekwencje karne i finansowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA