REKLAMA

Jest projekt ustawy przywracającej obowiązkowe lekcje historii w liceach

 • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
 • 05 stycznia 2016 12:31
Jest projekt ustawy przywracającej obowiązkowe lekcje historii w liceach Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości przekazał minister edukacji Annie Zalewskiej projekt ustawy przywracającej obowiązkowe lekcje historii w liceach. (fot. Twitter)

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki przekazał minister Annie Zalewskiej projekt ustawy przywracającej do szkół obowiązkowe lekcje historii.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki jest inicjatorem akcji społecznej „Przywracamy lekcje historii do szkół”. Akcję prowadzi już od 2012 roku.

„Polski rząd rozporządzeniem minister edukacji z dnia 7 lutego 2012 roku w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych – wyrzuca z liceów obowiązkowe lekcje historii. Od 1 września 2012 roku polska młodzież, która po I roku nauczania nie zdecyduje się na maturę z historii – czyli ok. 88 proc. uczniów – kończy nauczanie historii. Zamiast tego proponuje się dziwaczne połączenie lekcji WOS-u, przysposobienia obronnego oraz historii o nazwie „historia i społeczeństwo” – uzasadniał konieczność prowadzenia akcji Patryk Jaki.

Jak twierdził, "Polacy zamiast wiedzy o Powstaniu Warszawskim będą się uczyć modułu: „kobieta i mężczyzna, rodzina”, albo zamiast wiedzy o „Żołnierzach Wyklętych” mogą natrafić na moduł „swojskość i obcość”, bądź też zamiast wiedzy o wielkim zwycięstwie rodaków w wojnie polsko-bolszewickiej natrafią na moduł „język, komunikacja i media”.

Jeszcze jako poseł przygotował obywatelski projekt ustawy przywracającej lekcje historii w polskich liceach. „Musimy, bez względu na dzielące nas różnice, zintegrować się wokół ważnej sprawy, będącej polską racją stanu! Pokażmy, że jest nas tysiące i nie damy wyjałowić polskości z naszej młodzieży. Zbierajmy podpisy pod tą ustawą, gdzie się tylko da!” – namawiał.

Przygotowana ustawa, przywracająca historię w liceach została odrzuca w pierwszym czytaniu przez koalicję PO-PSL. Patryk Jaki wraca jednak do sprawy. Jak informuje na Twitterze, przekazał minister edukacji Annie Zalewskiej projektu ustawy przywracającej obowiązkowe lekcje historii.

twitter.com

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • 94931 2016-01-07 08:40:51
  Ta i dowiedzą, się kto spał w stanie wojennym, przytulony do cycusia mamusi i ogona kota...W końcu dowiemy się, że taki ministry jak ziobro, macierewicz czy inny to PO prostu aparatczycy i są niJACY.
 • mazelin 2016-01-06 18:51:12
  Do Żart: Hm... Wiesz, ale ja kończyłam historię. I nie wyobrażam sobie, żeby można było w liceum przerobić materiał z I roku historii na studiach. To jest zwyczajnie niewykonalne - ze względu na ilość godzin lekcyjnych tu i tu. W
 • AH 2016-01-06 09:33:48
  Niektórzy boją się prawdy o sobie,i chcieli POoprostu wykluczyć ją w sposób prosty;zapomnijmy o historii Polski,to ukryjemy swoje błędy pychę,i nieudolność.Tak to wygląda.A prawda historii niech powróci ,- ci przeciwni -ręce precz ,ona potrafi wymierzyć sprawiedliwość .
 • histerykówprzeciwnik 2016-01-05 15:28:13
  Do Żart: A czytałeś mój komentarz ??? Jak nie, to przeczytaj a potem pisz swoje głupoty do pani minister.
 • Żart 2016-01-05 14:57:32
  Szanowna Pani Minister, w liceum są obowiązkowe lekcje historii w pierwszej klasie, która kończy nauczanie historii po II etapie (gimnazjum) - w 1 klasie liceum przerabia się okresy od II RP aż do okrągłego stołu. Natomiast od drugiej klasy zaczyna się PROFIL, stąd klasy humanistyczne mają historię na poziomie rozszerzonym (praktycznieodpowiadającą poziomowi 1 roku studiów) natomiast klasy ścisłe mają obowiązkowy przedmiot "historia i społeczeństwo". Zatem prosiłbym o nie wprowadzanie opinii publicznej w błąd. Nauczyciel
 • histerykówprzeciwnik 2016-01-05 14:29:23
  To bardzo dobrze, że wróci historia Polski do szkół. Może dzięki temu polska młodzież, dowie się: Kto wybudował Wawel w Krakowie, Jak brzmi nazwisko czeskiego księcia, którego Polacy zamordowali na Wawelu, Jak przebiegała bitwa pod Grunwaldem i kto na prawdę ją wygrał, Kto i w którym wieku zagospodarował i urządził Żuławy, Dlaczego dokonano rozbiorów Polski, Kto i za ile srebrników, po 1989r. sprzedał Polskę obcemu i któremu kapitałowi, Jak narodziła się w Polsce Platforma Obywatelska i jaki jest jej skład biograficzny, itd.itp. Może to obudzi Polski Naród do normalnego myślenia i prawidłowej oceny Historii Polski.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA