REKLAMA

Jest społeczny projekt ustawy ws. aborcji. Zakłada m.in. wsparcie materialne dla kobiet w ciąży

  • Autor: GP
  • 08 czerwca 2016 10:08
Jest społeczny projekt ustawy ws. aborcji. Zakłada m.in. wsparcie materialne dla kobiet w ciąży Projekt Ordo Iuris proponuje wsparcie hospicjów perinatalnych dla kobiet. (fot.:pixabay.com)

• Wobec trwającego sporu o aborcję w Polsce, Ordo Iuris Instytut na Rzecz Kultury Prawnej, proponuje nowe regulacje wspomagające kobiety, które urodzą dzieci z gwałtu lub dotknięte niepełnosprawnością.
• Nowelizacja prawa ma kosztować blisko 900 mld zł rocznie.

Ordo Iuris Instytut na Rzecz Kultury Prawnej zaproponował we wtorek (7 czerwca) nowelizację ustaw w związku ze wsparciem rodzin, w których z narodzinami dziecka wiąże się szczególnie obciążająca sytuacja. Projekt dotyczy kobiet w ciąży, których potomstwo zostało obarczone wadą lub sytuacji, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu.

Propozycja wpisuje się w szerszy, trwający w Polsce spór o aborcję. Obecnie w Sejmie są dwa projekty obywatelskie regulujące tę kwestię - restrykcyjny, zakazujący aborcji i liberalny, luzujący obecne zapisy prawne.

Czytaj: Być prezydentem, a głową państwa co to innego? Odpowiada Włodzimierz Cimoszewicz

Projekt Ordo Iuris zakłada szeroką pomoc państwa dla osób dotkniętych dwoma powyższymi przypadkami. W szczegółach proponuje on by administracja rządowa i samorządowa wsparła materialnie kobiety. Taka pomoc ma w założeniu przekonać ciężarne do unikania aborcji.

Koszty rozwiązania oszacowano na około 890 mln zł rocznie.

W szczegółach projekt proponuje wsparcie hospicjów perinatalnych (przed urodzeniem) dla kobiet, nowe świadczenia opiekuńcze nakierowane na ograniczenie konieczności rezygnacji z pracy rodziców dzieci niepełnosprawnych, domową pediatryczną opiekę długoterminową, zdrowotne świadczenie ciążowe, pomoc psychologiczną i nowe rozwiązania adopcyjne. Proponowana jest też reforma sposobu działania domów samotnej matki.

Projekt nie trafił jeszcze do Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Matthias Rehm 2016-06-10 13:48:55
    900 mld lub 890 mln? Chyba jest różnica?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA