REKLAMA

Jest sprostowanie brytyjskiej gazety. "Independent" przeprasza za "polskie obozy"

  • Autor: PAP/GP
  • 08 kwietnia 2016 18:29
Jest sprostowanie brytyjskiej gazety. "Independent" przeprasza za "polskie obozy" "Independent" jest wydawany od 1986 roku. (fot.:pixabay.com)

• Brytyjski dziennik internetowy "Independent" opublikował w piątek (8 kwietnia) artykuł o śmierci byłego strażnika niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau, który nazwano w tekście "polskim obozem śmierci".
• Po interwencji polskiej ambasady w Londynie tekst poprawiono.

Zmarły w wieku 93 lat Ernst Tremmel, były strażnik w Auschwitz, miał w przyszłym tygodniu stanąć przed sądem, by odpowiadać za zbrodnie popełnione między listopadem 1942 roku a czerwcem 1943 roku. W tym czasie w obozie zginęło co najmniej 1075 osób.

W opublikowanym w internecie artykule dwukrotnie pojawiło się sformułowanie "polskie obozy śmierci", używane błędnie przez anglojęzycznych dziennikarzy, którzy zazwyczaj tłumaczą, że przymiotnik odnosi się do geograficznej lokalizacji obozu według współczesnej mapy.

Polska ambasada w Londynie zażądała korekty artykułu.

Przeczytaj: Węgrzy wspominają Lecha Kaczyńskiego

- Podjęliśmy interwencję w tej sprawie zarówno w mediach społecznościowych, jak również poprzez wysłanie listu ambasadora do redakcji - powiedział Robert Zapalski z biura prasowego ambasady.

- Traktujemy tę kwestię bardzo poważnie. Prowadzimy codzienny monitoring mediów pod kątem wyszukiwania błędnych zwrotów, jak "polskie obozy zagłady" lub "obozy w Polsce", każdorazowo podejmując interwencję. Takich interwencji jest kilkadziesiąt w skali roku - podkreślił Robert Zapalski. Zaznaczył, że dzięki podejmowanym działaniom podobne incydenty są coraz rzadsze.

W piątek po południu artykuł pojawił się w wersji poprawionej. Redakcja dodała na końcu artykułu informację o zmianie, przyznając, że sformułowanie "polski obóz śmierci" jest niepoprawne.

Od 26 marca "The Independent" nie wychodzi drukiem; ukazuje się tylko w formie elektronicznej. Gazeta przynosiła straty, w 2010 roku zanotowała skumulowany deficyt przekraczający 300 milionów funtów. W najlepszych latach wydawana była w nakładzie ponad 400 tys. egzemplarzy dziennie, jednak w 2015 roku liczba ta spadła do 40 tys.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Kuruc 2016-04-08 20:50:15
    Gdyby nie Józef Beck to cudzysłowu by nie było. Chwała mu za słowa o honorze.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA