REKLAMA

Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. stawek egzekucyjnych

  • Autor: PAP/AT
  • 29 czerwca 2017 06:58
Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. stawek egzekucyjnych Jeśli dłużnik uiści dług zaraz po wezwaniu, stawka egzekucyjna będzie o 10 proc. niższa (fot.shutterstock)

Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny przepis przewidujący pobranie przez komornika 15-proc. opłaty od kwot, jakie mu wpłacił dłużnik bez przymusu.

Jeśli dłużnik uiści dług zaraz po wezwaniu, stawka egzekucyjna będzie o 10 proc. niższa – informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".

Jak podaje "Rzeczpospolita" Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny przepis przewidujący pobranie przez komornika 15-proc. opłaty od kwot, jakie mu wpłacił dłużnik bez przymusu, bowiem zdaniem TK powinna ona wynosić 5 proc., czyli tyle, ile dłużnik zapłaciłby wierzycielowi.

Wyrok jest korzystny dla dłużników, ale uderza w przychody komorników - zauważa "Rz". Z danych korporacji komorniczej wynika, że 30 proc. ich przychodów pochodzi właśnie z takich dobrowolnych wpłat, a u młodych komorników nawet 80 proc.

Czytaj też: Komornik nie zajmie pieniędzy z 500 plus?

"Dla wierzyciela nie ma znaczenia, komu dłużnik spłaci dług, a dobrowolne uiszczenie oznacza mniejszy lub znikomy nakład pracy komornika, więc nie ma uzasadnienia 15-proc. opłata, tym bardziej że komornicy, wzywając dłużnika do zapłaty, zwykle nie informują, że może uiścić ją do rąk wierzyciela, co wiązałoby się z niższą opłatą - wskazał w uzasadnieniu wyroku sędzia TK Piotr Pszczółkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA