REKLAMA

Joanna Kopcińska: Głos premiera w najmniejszym stopniu nie służył negowaniu Holokaustu

  • Autor: PAP/JS
  • 18 lutego 2018 08:06
Joanna Kopcińska: Głos premiera w najmniejszym stopniu nie służył negowaniu Holokaustu Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau (fot.:wikipedia.org/CC)

Głos premiera Mateusza Morawieckiego w dyskusji w Monachium w najmniejszym stopniu nie służył negowaniu Holokaustu ani obciążaniu Żydowskich Ofiar jakąkolwiek odpowiedzialnością za niemieckie ludobójstwo - napisała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska w oświadczeniu.

"Głos Premiera Mateusza Morawieckiego w dyskusji w Monachium w najmniejszym nawet stopniu nie służył negowaniu Holokaustu ani obciążaniu Żydowskich Ofiar jakąkolwiek odpowiedzialnością za niemieckie ludobójstwo" - głosi oświadczenie Joanny Kopcińskiej, które przygotowano także w wersji angielskiej.

"Przeciwnie - premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie i zdecydowanie sprzeciwiał się zaprzeczaniu niewyobrażalnemu ludobójstwu, jakim była Zagłada europejskich Żydów, jak również wszelkim przejawom antysemityzmu" - podkreśliła rzeczniczka rządu.

Jak dodała, premier Morawiecki "często także podkreślał, że strona polska chce szanować żydowską wrażliwość oraz kontynuować dialog z Izraelem i diasporą w duchu prawdy i wzajemnego zaufania".

W sobotę (17 lutego) w Monachium dziennikarz Ronen Bergman, zwracając się do Morawieckiego ws. nowelizacji ustawy o IPN, przedstawił historię swojej urodzonej w Polsce matki, która przeżyła Holokaust, ale wielu członków jej rodziny zginęło, ponieważ zostali zadenuncjowani na Gestapo przez Polaków. Następnie oświadczył: "Gdybym opowiedział jej historię w Polsce, byłbym uznany za przestępcę. Co wy próbujecie zrobić? Dolewacie oliwy do ognia". Słowa dziennikarza zrelacjonował izraelski dziennik "Haarec" w wydaniu online.

Odpowiadając na pytanie Bergmana, Morawiecki powiedział m.in.: "Jest to niezmiernie ważne, aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy zbrodniarze. Tak jak byli żydowscy zbrodniarze, tak jak byli rosyjscy zbrodniarze, czy ukraińscy - nie tylko niemieccy".

Słowa Morawieckiego oburzyły wielu polityków w Izraelu, m.in. premiera Benjamina Netanjahu.

Oświadczenie Joanny Kopcińskiej - w wersji polskiej i angielskiej - ma zostać wkrótce opublikowane na stronie kancelarii premiera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA