REKLAMA

Kaczyński dla Financial Times: Sytuacja w Polsce jest bardzo nie OK

 • Autor: bad/PAP/GP
 • 26 lutego 2016 19:27
Kaczyński dla Financial Times: Sytuacja w Polsce jest bardzo nie OK Jarosław Kaczyński był premierem Polski w latach 2006-2007 (fot. pis.org.pl)

• Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu "Financial Times".
• Lider PiS surowo ocenił politykę Polski z ostatnich ośmiu lat, gdy rządziły PO i PSL.
• Aby uczynić Polskę inną i lepszą, wprowadzić dobrą zmianę, którą obiecaliśmy, potrzebujemy ośmiu lat, dwóch kadencji w parlamencie - powiedział lider PiS dla brytyjskiego dziennika.
• Mówił też o podejściu jego formacji do UE i NATO. Skrytykował sojusz za brak zdecydowania w polityce międzynarodowej.

Na okładce magazynu znajduje się wizerunek lidera PiS wkomponowany w sylwetkę orła w koronie. Kilkustronicowy tekst szczegółowo omawiający karierę polityczną Kaczyńskiego, przeplatany jest cytatami z wywiadu, którego polityk udzielił brytyjskiej gazecie.

- Establishment w tym kraju twierdzi, że wszystko jest OK, ale nic nie jest OK, jest radykalnie nie OK - powiedział prezes PiS, którego gazeta nazywa najbardziej wpływową postacią polskiej demokracji i prawicowym ideologiem, który po cichu dyktuje politykę prezydentowi i premierowi.

Polska potrzebuje reformacji, a nie rewolucji mówi Kaczyński

- Jakkolwiek to będzie trudne, jest konieczne, abyśmy doprowadzili polskie społeczeństwo do stanu równowagi i równości; to konieczne dla funkcjonującej demokracji i rządów prawa - tłumaczył w rozmowie z dziennikarzem były premier.

Przeczytaj: Decyzje Beata Szydło jako premiera na 100 dni rządu

- Musimy spróbować skonsolidować polskie społeczeństwo wokół pozytywnych polskich tradycji i wartości, sprzeciwiając się temu, co nazywam "pedagogiką wstydu", tendencji, która dominowała w Polsce przez ostatnie 20 lat - ocenił Kaczyński.

Jak podkreślił, w Polsce wciąż istnieją elity dawnego, komunistycznego reżimu.

- Dostosowały się do nowego systemu, zachowując swoje przywileje, transformując i zamieniając władzę na własność prywatną. (...) Istnienie tej grupy wciąż jest odczuwalne w świecie mediów, gospodarki i oczywiście, w różnych instytucjach państwowych, np. w sądownictwie - powiedział lider PiS.

- To jest to, czego chcemy dokonać, zmienić krok po kroku. Będzie to w najlepiej pojętym interesie zdecydowanej większości społeczeństwa - ocenił Kaczyński.

Przeczytaj: Kukiz'15 na 100 dni rządu, ocenia i krytykuje PiS

Kaczyński nie chce zaostrzać relacji z UE, ale nie chce jej też ulegać

Pytany o kontrowersje, które decyzje rządu PiS budzą w wielu państwach zachodnich oraz o krytykę ze strony Komisji Europejskiej, Kaczyński odparł, że to nie jest rewolucja, ale reformacja.

- Jest bardzo wiele spraw, które wymagają naprawy, a z natury zmiany wynika, że może się ona kończyć konfliktem - powiedział.

Lider PiS odrzucił także zarzuty, że jego partia jest eurosceptyczna.

- Czy promocja tradycyjnego polskiego przywiązania do wolności musi być koniecznie skierowana przeciwko Unii Europejskiej? - powiedział, dodając, że chce, aby Polska jako duże europejskie państwo mogła prowadzić własną politykę zgodną ze swymi interesami, szczególnie w interesie rozwoju.

Kaczyński, który był premierem Polski w latach 2006-2007, ocenił, że dla realizacji swoich postulatów PiS będzie potrzebował dwóch kadencji.

- Aby uczynić Polskę inną i lepszą, wprowadzić dobrą zmianę, którą obiecaliśmy, będziemy potrzebowali ośmiu lat, dwóch kadencji w parlamencie - powiedział.

- Nie jestem jednak aż takim optymistą, (by sądzić) że będę mógł nad tym czuwać przez te osiem lat. Byłbym bardzo szczęśliwy, gdybym mógł obserwować ten proces jako emeryt - powiedział.

Lider PiS chce, by NATO zaczęło grać w "wadze ciężkiej"

Jednocześnie "FT" opublikował krótszy artykuł, w którym Jarosław Kaczyński wypowiada się na temat polityki NATO w Europie Środkowo-Wschodniej.

- Rola Rosji w dużej mierze zależy od stanowiska Zachodu i musi być poddana odpowiedniej presji - powiedział były premier.

Według niego poziom presji (wywieranej przez NATO) jest taki, jaki zazwyczaj przypisuje się bokserowi wagi lekkiej.

- A powinien on być co najmniej wagi średniej, żeby nie powiedzieć ciężkiej. Taka presja przyniosłaby efekty, które byłyby pożyteczne dla całej Europy i Zachodu - powiedział.

- Trzeba, żeby ta droga (Rosji) wiodąca do imperializmu stała się całkowicie nieracjonalna i nie doprowadziła do jakichkolwiek sukcesów\ - powiedział Kaczyński. - To jest to, co zrobił Ronald Reagan i co zaskutkowało upadkiem Związku Radzieckiego - podkreślił lider PiS.

- NATO wówczas było zupełnie inne niż NATO dzisiaj  - ocenił, dodając, że było organizacją żyjącą w napięciu wynikającym z zimnej wojny, organizacją militarną przygotowaną do wojny - defensywnej, ale wciąż wojny... Przestało ono w ten sposób funkcjonować - powiedział Kaczyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (8 komentarzy)

 • patriota 2016-02-27 18:14:42
  Do patriota: "KOD"kolejną datę manifestacji proszę umieścić w internecie, deklarowałem uczestnictwo proponuje marzec działanie Rządu anty demokratyczne wokół Trybunału Konstytucyjnego potwierdzające łamanie prawa, dające uzasadnione podstawy braku zaufania publicznego wobec władzy ustawodawczej.
 • puszatek 2016-02-27 18:13:46
  Do patriota: Ty chyba sobie jaja robisz, taki z ciebie patriota, jak ze mnie kosmonautka Kod Obrony Doopy ha ha
 • patriota 2016-02-27 13:09:34
  Jutrzejsze manifestacje "KOD"(28.02.2016roku) mogą być przełomowe dla" Naszego" kraju, celem dobra porządku prawnego, nakłaniające do dymisji Rząd oszustów PiS!
 • Polska się przebudziła 2016-02-27 11:57:07
  Miesięcznicy Smoleńska (10.02.2016) przyznał się Jarosław do podpalenia przez PiS kościoła w Braniewie(czego później tam szukali może zaprzeczycie!). PiS Wstyd i Hańba!
 • PiS antychryści? 2016-02-27 11:53:43
  Ostania miesięcznicy Smoleńska (10.02.2016) przyznał się do podpalenia przez PiS kościoła w Braniewie(czego później tam szukali może zaprzeczycie!).
 • PO - Kłamstwo 2016-02-27 11:48:30
  Co za haniebny wpis , Pan Kaczyński jest skromnym i odpowiedzialnym człowiekiem i nie jest szkodnikiem , aby drugiemu człowiekowi wyrządzać krzywdę. Widać słaba i mizerna wiedza o tym szlachetnym i wybitnym patriocie mniej niż zero.
 • PiS Hańba Wstyd! 2016-02-27 09:24:23
  Jak się lata z zapałkami i podpala kościoły Braniewo itd. Jest to bardzo nie OK! Podpal teraz Rydzyka.
 • wdzivny 2016-02-26 22:35:21
  Smieszy mnie twierdzenie o strukturach komunistycznych. Sam Kaczyński jest już dzadziuś, a urodził się w 47 r. Ci komuiści, pilnowani zresztą przez nasłańców Stalina, dawno wymarli, pozostali to już nie komuna a centrolewicowcy, broniący powrotu do wielkopaństwa i upodlenia biedoty. To liberałowie. Prawda, że w prokuraturach siedzą jeszcze niewiadomego pochodzenia ludzie ze wschodu, ale i oni też już wymierają.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA