REKLAMA

Kaczyński rozważa wcześniejsze wybory i nową ordynację?

  • Autor: GP
  • 05 lipca 2016 08:29
Kaczyński rozważa wcześniejsze wybory i nową ordynację? Jarosław Kaczyński na mównicy przed delegatami PiS w sobotę, 2 lipca 2016 roku. (fot.:pis.org.pl)

• Media sugerują, że PiS przygotowuje zmianę ordynacji wyborczej, która ma pozwolić partii na uzyskanie większości konstytucyjnej.
• Nowe rozwiązanie ma bazować na ordynacji niemieckiej.
• Spekuluje się też, że Kaczyński rozważa wcześniejsze wybory.

Wtorkowe (5 lipca) wydanie "Faktu" sugeruje, że lider PiS w sobotę (2 lipca) rozważał nową ordynację wyborczą. Ustalenia dziennikarzy pozwalają im twierdzić, że nad nową ordynacją pracuje specjalny zespół polityków przy Marszałku Sejmu Marku Kuchcińskim.

Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, to projekt nowej ordynacji wyborczej zobaczymy na jesieni tego roku, a będzie on wzorowany na rozwiązaniach niemieckich. Republika Federalna Niemiec stosuje tzw. ordynację mieszaną, w której część delegatów do Bundestagu jest wybierana w wyborach proporcjonalnych, a część w okręgach jednomandatowych.

Prognozuje się, że taka zmiana pozwoli PiS w następnych wyborach skonstruować większość konstytucyjną.

Lider PiS nie wykluczył konieczności zmiany ustawy zasadniczej w sobotę na V Kongresie PiS. "Fakt" odważnie sugeruje też, że Kaczyński rozważa wcześniejsze wybory. - To zaskoczyłoby opozycję - miał powiedzieć jeden z czołowych polityków PiS.

Czytaj: Kaczyński ponownie liderem Prawa i Sprawiedliwości

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA