REKLAMA

Kancelaria Prezydenta: Referendum razem z wyborami samorządowymi - jednym z wariantów

  • Autor: PAP/JS
  • 10 maja 2017 14:35
Kancelaria Prezydenta: Referendum razem z wyborami samorządowymi - jednym z wariantów Prezydent powiedział podczas uroczystości w święto Konstytucji 3 maja, że chce, aby w sprawie konstytucji RP odbyło się w przyszłym roku, gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, referendum. fot.fotolia

Zorganizowanie zapowiedzianego wstępnie przez prezydenta Andrzeja Dudę referendum konstytucyjnego w dniu wyborów samorządowych jest jednym z rozpatrywanych wariantów - podała Kancelaria Prezydenta.

Wyjaśnienia prezydenckiej kancelarii zamieszczono na stronie internetowej KPRP; jak zaznaczono dotyczą one wypowiedzi ministra Pawła Muchy w sprawie łączenia zapowiedzianego przez prezydenta referendum z wyborami samorządowymi.

Mucha, pytany w poniedziałek (8 maja) w radiowych Sygnałach Dnia, czy referendum mogłoby zostać przeprowadzone razem z wyborami samorządowymi przypadającymi w 2018 roku, odparł, że "jest to jeden z pomysłów". Dodał, że takie rozwiązanie "daje większe prawdopodobieństwo, że frekwencja będzie powyżej 50 proc."

"Kancelaria Prezydenta RP uprzejmie wyjaśnia, że zorganizowanie zapowiedzianego wstępnie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę referendum konstytucyjnego w dniu wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast jest jednym z rozpatrywanych wariantów" - czytamy w informacji.

Czytaj też: Referendum konstytucyjne i wybory samorządowe jednego dnia? Trudne, ale nie niemożliwe

Kancelaria Prezydenta zaznacza, że nie jest to rozwiązanie wykluczone prawnie, "jeśli jednak analiza takiego rozwiązania wykaże, że nie jest to korzystne, ani ze względów organizacyjnych, ani z uwagi na ponoszone w związku z tym koszty, wzięte pod uwagę zostaną inne rozwiązania" - podkreślono.

Prezydent powiedział podczas uroczystości w święto Konstytucji 3 maja, że chce, aby w sprawie konstytucji RP odbyło się w przyszłym roku, gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, referendum. Podkreślił, że naród polski powinien się wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa, na temat m.in. roli prezydenta, Sejmu, Senatu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA