REKLAMA

Kancelaria Sejmu pokazała statystyki zatrudnienia pracowników parlamentu

  • Autor: PAP/GP
  • 27 kwietnia 2016 16:59
Kancelaria Sejmu pokazała statystyki zatrudnienia pracowników parlamentu Pojawił się pomysł, aby przynajmniej jeden etat w ramach biura poselskiego, był finansowany bezpośrednio przez Kancelarię Sejmu. (fot.:Krzysztof Białoskórski, sejm.gov.pl)

Z danych z początku kwietnia 2016 r. wynika, że w Kancelarii Sejmu zatrudnionych jest 1257 pracowników, w tym 51 proc. kobiet; 63 proc. pracowników posiada wykształcenie wyższe - poinformował szef Kancelarii Sejmu Lech Czapla na posiedzeniu komisji regulaminowej i spraw poselskich.

Czapla poinformował ponadto, że średni wiek pracowników, to 47 lat.

- Od kilku lat rysuje się wyraźna tendencja wzrostu liczby osób zatrudnionych z wyższym wykształceniem i spadku osób zatrudnionych z wykształceniem podstawowym i zasadniczym-zawodowym. Aktualnie 63 proc. pracowników posiada wykształcenie wyższe, w tym zdecydowanie większość wykształcenie magisterskie - zaznaczył w środę szef Kancelarii Sejmu.

Jak dodał, zasady wynagrodzenia pracowników Kancelarii Sejmu są określone w regulaminie wynagradzania pracowników Kancelarii Sejmu.

- Ten regulamin jest ustalony jednostronnie - tak wynika z przepisów - przez szefa Kancelarii Sejmu i podlega zatwierdzeniu przez marszałka Sejmu - wyjaśnił.

- Kancelarii Sejmu jest instytucją dużą i dosyć skomplikowaną, mamy cały szereg stanowisk pracy, cały szereg obsługujących posłów grup pracowniczych - zauważył Czapla.

Minister zapowiedział, że prawdopodobnie w najbliższym czasie ulegną zmianie niektóre świadczenia poselskie.

- Wiadomo, że podstawowe świadczenia - czyli uposażenie oraz dieta poselskie są stabilne, (...) ale zrealizowałem już dyspozycje marszałków: Sejmu i Senatu, przygotowując zarządzenie, zmieniające środki na obsługę biur klubów w Sejmie i Senacie - poinformował. Jak dodał, realizuje też drugą dyspozycję marszałka Sejmu o wzroście ryczałtu na biura poselskie.

Czapla przyznał też, pojawił się pomysł, aby przynajmniej jeden etat w ramach biura poselskiego, był finansowany bezpośrednio przez Kancelarię Sejmu.

Przeczytaj: Komisję finansów może czekać zmiana szefa

Przypomniał, że obowiązkiem posła - w ramach otrzymywanego przez niego ryczałtu - jest utworzenie biura poselskiego. Jak dodał, w ramach ryczałtu, poseł musi też zatrudnić pracowników oraz opłacić koszty funkcjonowania biura poselskiego.

- To nie są pieniądze przeznaczone na funkcjonowanie posła, jako obywatela, to są pieniądze, które są przeznaczone na funkcjonowanie obywatela, jako posła. To jest ważna różnica - wyjaśnił minister.

Szef sejmowej komisji regulaminowej Włodzimierz Bernacki (PiS) zastrzegł, że poseł nie może środków - otrzymywanych na biuro poselskie - przeznaczyć na działalność inną, niż związaną z biurem poselskim.

Czapla pytany przez posłów o zabezpieczenie stron sejmowych przed cyberatakami zapewnił, że do tej pory nikt nie wszedł w sposób nielegalny na strony sejmowe.

- Nie było żadnego przypadku, żeby działania hakerskie spowodowały wejście na stronę sejmową - podkreślił.

Pytany o plany wybudowania szklanego płotu wokół Sejmu, minister powiedział, że Kancelaria Sejmu nie dostała zgody na odtworzenie płotu, który chronił budynek Sejmu do 1939 roku.

- Dostaliśmy natomiast zgodę od warszawskiego Konserwatora (Zabytków) na zbudowanie płotu z tafli szkła - dodał. Jego zdaniem, taka inwestycja to "jeden z kluczowych elementów bezpieczeństwa Sejmu".

Na stronach internetowych Kancelarii Sejmu znajduje się ogłoszenie o przetargu na budowę ogrodzenia. Na mosiężny, czy stalowy parkan nie zgodził się Konserwator Zabytków, dlatego też teren Sejmu od ulicy Wiejskiej mają oddzielać szklane, antyrefleksyjne tafle.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA