REKLAMA

Kancelaria Sejmu: Posiedzenie w Sali Kolumnowej było konstytucyjne

 • Autor: GP
 • 19 grudnia 2016 08:45
Kancelaria Sejmu: Posiedzenie w Sali Kolumnowej było konstytucyjne Opozycja w piątek (16 grudnia) dokonała obstrukcji parlamentarnej blokując Marszałkowi dostęp do fotela i zakłócając obrady. To działanie wymusiło na Marszałku niekonwencjonalne działanie i przeniesienie obrad. (fot.:SejmRP/flickr.com/CC BY 2.0)

• Kancelaria Sejmu w niedzielę (18 grudnia) uzasadniła w prawie możliwość i zasadność przeniesienia obrad Sejmu.
• Do takiego kroku został zmuszony marszałek Marek Kuchciński w piątek wieczorem (16 grudnia).
• - Ponieważ Sala Kolumnowa, gdzie obradowali posłowie większości, nie jest zelektronifikowana, Sejm nie mógł w szybkim tempie, przedstawić wyników głosowań z piątkowego wieczoru.

18 grudnia na stronach Sejmu pojawiło się oświadczenie Kancelarii Sejmu RP, w którym wyrażono stanowisko Kancelarii dotyczące wydarzeń z piątkowej nocy, gdy wybuchł konflikt parlamentarny.

W wystosowanym do opinii publicznej piśmie czytamy w sześciu punktach:

- W związku z uniemożliwianiem przez posłów klubów opozycyjnych pracy Sejmu Marszałek Sejmu podjął decyzję o kontynuacji posiedzenia w Sali Kolumnowej im. Kazimierza Pużaka. Posiedzenie Sejmu w Sali Kolumnowej zostało przeprowadzone przy zachowaniu konstytucyjnych i regulaminowych wymogów - co znaczy, że na sali musiało być kworum, tj. minimum posłów wymagane do przeprowadzenia spotkania.

Kancelaria zaznacza, że w piątek o g. 21., Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zwrócił się z prośbą do przewodniczących wszystkich klubów o umożliwienie prowadzenia obrad w sali plenarnej. Wobec braku reakcji, podjął decyzję o zmianie miejsca posiedzenia na Salę Kolumnową.

Wobec faktu, że opozycja zarzuca części posłów większości ich nieregulaminowe podpisywanie listy obecności i tę kwestię poruszono w notce. Kancelaria przypomina, że zgodnie z art. 7 ust. 5 Regulaminu Sejmu listy obecności były wyłożone przez cały dzień (16 grudnia) w "zwyczajowo wyznaczonym miejscu" i przez cały dzień były dostępne dla wszystkich posłów.

- Z uwagi na warunki techniczno-organizacyjne istniejące w Sali Kolumnowej Marszałek Sejmu podjął, na podstawie art. 188 ust. 3 regulaminu Sejmu, decyzję o zarządzeniu głosowania poprzez podniesienie ręki i obliczenie głosów przez sekretarzy - co miało miejsce. Kancelaria tłumaczy też dlaczego tych głosowań nie ma w systemie informacyjnym Sejmu. Jest to wynikiem braku elektronicznego systemu zliczania głosów, jakim dysponuje sala plenarna.

- W związku z zastosowanym sposobem głosowania nie ma możliwości niezwłocznego podania wyników głosowania w Systemie Informacyjnym Sejmu.

Notatkę podpisała p.o. szefa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Olaboga 2016-12-19 14:58:45
  Do Sk: I tu się w pełni zgadzamy :-)
 • Sk 2016-12-19 14:34:34
  Do Olaboga: cóż kto z kim przystaje takim się staje;-/
 • Olaboga 2016-12-19 11:13:43
  Do Sk: Frustracja i epitety nic nie pomogą. Wkurzenie myślących ludzi osiągnęło krytyczny poziom. Zmienimy "dobrą zmianę" na normalność .
 • Sk 2016-12-19 11:02:38
  Brawo- ta śmieszna opozycja umie strzelać ,ale tylko w swoje stopy i kolana- a teraz do tego bolą kręgosłupy i nogi- zło hałaśliwe ,ale wychodzi na jaw i ośmiesza się!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA