REKLAMA

Kandydat Nowoczesnej: a może województwo radomskie

  • Autor: WGK
  • 30 września 2015 17:50
Kandydat Nowoczesnej: a może województwo radomskie Cezary Brymora chce województwa radomskiego

Cezary Brymora, kandydat do Sejmu z listy Nowoczesnej Ryszarda Petru, uważa, że stworzenie województwa warszawskiego i mazowieckiego, a obok nich radomskiego pozwoli wyrównać szanse pomiędzy regionami.

Według radomskiej Gazety Wyborczej kandydat deklaruje, że "będzie to pierwsza sprawa, jaką się zajmie jako poseł. W ciągu pierwszych 100 dni chce złożyć do laski marszałkowskiej swój projekt ustawy >>o zmianie ustaw o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa, o samorządzie województwa, o samorządzie powiatowym i samorządzie gminnym<<". 

Jego pomysł to odpowiedź na propozycje polityków PiS-u stworzenia osobnego województwa warszawskiego i mazowieckiego (z Płockiem jako stolicą województwa) i zamiarem przeniesienia najważniejszych wojewódzkich urzędów do Płocka.

- Ta propozycja jest dla mnie całkowicie niezrozumiała. Dlaczego akurat w Płocku? Radom jest większym miastem, historycznie również był miastem wojewódzkim. Moja propozycja jest inna: tworzymy województwo radomskie z siedzibą w Radomiu, wydzielamy Warszawę jako województwo stołeczne i pozostawiamy województwo mazowieckie z siedzibą w Płocku - mówi Cezary Brymora w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Kandydat wylicza, że na Mazowszu mieszka 13 proc. Polaków, ale z funduszu PHARE  województwo mazowieckie dostaje około 3,6 proc., najmniej ze wszystkich województw.

Po wyłączeniu Warszawy, pozostała część województwa to według Cezarego Brymory obszary biedy.

"Jak podkreśla, zgodnie z postulatami Nowoczesnej, nie chce zwiększać biurokracji i tworzyć nowych urzędów. Dlatego wysuwa kolejny postulat: likwidację powiatów. - Powiaty kosztują, jak policzyliśmy, ok. 3 mld rocznie. Z danych, które mamy na koniec 2011 roku, były one zadłużone na 10 mld zł. Powiaty wydają się niepotrzebne. Ich kompetencje powinny przejąć gminy. Prosty przykład: mieszkam w małej miejscowości w gminie Jedlnia-Letnisko. Teraz dowód osobisty odbieram w urzędzie gminy, po dowód rejestracyjny samochodu muszę jechać do starostwa powiatowego w Radomiu. A to powinno być w jednym miejscu - cytuje kandydata Gazeta Wyborcza.

Liczy, że zmiany administracyjne pozwolą na pozyskanie funduszy regionalnych dla regionów ubogich. Pokazuje, że bezrobocie na Mazowszu to średnio około 10 proc., w Radomiu 20 proc. ale w Szydłowcu sięga 40 proc. W przeciwieństwie do Warszawy, gdzie tego problemy praktycznie nie ma.

By złożyć projekt odpowiedniej ustawy, potrzebuje wsparcia co najmniej 15 posłów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Albert 2015-10-01 08:44:10
    I jeszcze Łomżyńskie, Jeleniogórskie, Częstochowskie, Słupskie itd. A najlepiej każde miasto powyżej 50 tys. mieszkańców niech dostanie swoje województwo. A co, jak szaleć to szaleć.
  • Mi.St. 2015-10-01 07:07:20
    Ty synku chyba nic nie rozumiesz, tu o Polskę chodzi.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA