REKLAMA

Kardynał Dziwisz: Rząd wspiera odnowę narodu

  • Autor: PAP
  • 06 maja 2016 19:14
Kardynał Dziwisz: Rząd wspiera odnowę narodu - Niż demograficzny nie wynika z ubóstwa, ale ze sposobu myślenia - uważa Stanisław Dziwisz. (Fot.: Wikimedia, Alberto Luccaroni, CC-BY-SA-3.0)

• Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz powiedział, że Polska jest krajem wolnym i suwerennym, który strzeże swej wolności w wymiarze moralnym i politycznym.
• Oczekuje on, iż Światowe Dni Młodzieży przyniosą odrodzenie młodych ludzi wokół wartości moralnych i religijnych, w Polsce i w Europie.

Podczas spotkania z wysłannikami europejskich mediów w związku z ŚDM, które w lipcu odbędą się w Krakowie, kardynał Dziwisz oświadczył: "Europa została zbudowana na chrześcijańskich korzeniach. Jeśli oderwiemy się od tych korzeni, drzewo umrze".

"Walczymy o zachowanie wartości moralnych i chrześcijańskich korzeni, fundamentu Europy. Musimy być zdolni do obrony przed destrukcyjnymi tendencjami, nawet jeśli jesteśmy sami oskarżani przez Europę o to, że to my jesteśmy destrukcyjni" - dodał były osobisty sekretarz Jana Pawła II, cytowany przez agencję ANSA.

Odniósł się też do sytuacji w Polsce. "Jesteśmy zaniepokojeni niżem demograficznym, który nie wynika z ubóstwa, ale ze sposobu myślenia, z mentalności. Rząd wspiera odnowę narodu, na przykład poprzez zasiłki na dzieci" - mówił arcybiskup krakowski.

Pytany o zaniepokojenie w Europie niektórymi elementami polityki rządu w Warszawie, kardynał Dziwisz odparł, że Polska jest "krajem wolnym i suwerennym, który strzeże swej wolności w wymiarze moralnym i politycznym".

Najliczniej przybędą Włosi

O Światowych Dniach Młodzieży napisał także wydawany we Włoszech katolicki dziennik "Avvenire", który przypomina o wystosowanym przez metropolitę zaproszeniu: "Przyjedźcie, Kraków i Polska czekają na was. Nie lękajcie się".

Gazeta dodała, że apel ten nie dotyczy tylko katolików, ale wszystkich osób na świecie, które wierzą w pokój. Dziennik episkopatu Włoch przypomniał czytelnikom, że wciąż można zapisywać się na ŚDM. Podkreślił zarazem, że "z całą pewnością liczba uczestników kulminacyjnej mszy z papieżem Franciszkiem przekroczy 2 miliony".

"Avvenire" zaznacza, że spośród zagranicznych grup pielgrzymów najliczniejsza będzie włoska. Wcześniej informowano o przyjeździe około 100 tysięcy Włochów. Według gazety bardzo liczne będą też grupy z Singapuru, Hongkongu i pozostałej części Chin. Ponadto wymieniono pielgrzymki z Iraku i Armenii.

Choć program pobytu papieża jest już ustalony, "wszyscy oczekują także niespodzianek" - zauważa "Avvenire".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA