REKLAMA

Karta Polaka: Komisje senackie za przyjęciem noweli ustawy bez poprawek

  • Autor: pt/pap
  • 30 listopada 2016 13:35
Karta Polaka: Komisje senackie za przyjęciem noweli ustawy bez poprawek Projekt zmian w Karcie Polaka oraz ustawie o cudzoziemcach został przygotowany przez sejmową komisję łączności z Polakami za granicą (fot.mat.prasowe)

Połączone senackie komisje ds. emigracji i łączności z Polakami za granicą oraz samorządu terytorialnego zarekomendowały w środę Senatowi przyjęcie nowelizacji ustawy o Karcie Polaka bez poprawek.

Przyjęta przez Sejm 15 listopada nowelizacja zakłada, że decyzję o świadczeniach pieniężnych dla posiadaczy Karty Polaka, którzy wystąpią o stały pobyt w Polsce, będą wydawali nie starostowie, ale wojewodowie.

Jak przekonywał na posiedzeniu połączonych komisji dyrektor departamentu obywatelstwa i repatriacji MSWiA Marek Zieliński, przygotowane przez sejmową komisję łączności z Polakami przepisy doprowadzą do uproszczenia procedury przyznawania środków, sprawiając jednocześnie, że będzie ona tańsza i szybsza.

Według Zielińskiego nowelizacja pozwoli również na poprawę kontroli nad środkami przeznaczanymi na świadczenia.

Możliwość kontroli

Przede wszystkim - mówił - decyzje o przyznaniu stałego pobytu, jak i decyzje o przyznaniu takich świadczeń wydawać będzie ten sam organ. "Czyli zyskujemy nad tym w tym momencie możliwość kontroli, bo istniała nawet taka obawa, że osoby, które będą uzyskiwały ten stały pobyt, będą mogły składać takie wnioski u kilku starostów" - dodał.

Senatorowie odrzucili poprawki formalne zaproponowane przez Biuro Legislacyjne Senatu, które zgłosiła wiceszefowa komisji ds. emigracji i łączności z Polakami Grażyna Stark (PO).

Projekt zmian w Karcie Polaka oraz ustawie o cudzoziemcach został przygotowany przez sejmową komisję łączności z Polakami za granicą.

Na początku września weszła w życie nowelizacja ustawy o Karcie Polaka, która ma na celu ułatwienie jej posiadaczom osiedlania się w Polsce i ubiegania się o polskie obywatelstwo. Według szacunków MSWiA, dzięki nowelizacji do kraju może przyjechać kilkadziesiąt tys. Polaków ze Wschodu.

Karta Stałego Pobytu

Posiadacze Karty Polaka, przyjeżdżający do Polski z zamiarem osiedlenia się na stałe, dostaną bezpłatnie Kartę Stałego Pobytu, po roku otrzymają obywatelstwo polskie, a w międzyczasie będą mogli liczyć na pomoc w okresie adaptacji - m.in. będą mogli ubiegać się o świadczenie pieniężne na pokrycie kosztów gospodarowania i bieżącego utrzymania na okres do 9 miesięcy, dofinansowanie do wynajmu mieszkania, intensywnej nauki języka polskiego czy kursów zawodowych. Program ma ruszyć od 2017 r.

Karta Polaka potwierdza przynależność do narodu polskiego. Przyznawana jest osobom polskiego pochodzenia żyjącym w 15 krajach za wschodnią granicą, powstałych lub odrodzonych po rozpadzie ZSRR, które nie uznają podwójnego obywatelstwa.

Osoby ubiegające się o Kartę Polaka muszą wykazać swój związek z polskością - w tym przynajmniej bierną znajomość polskiego, wykazać, że jedno z rodziców lub dziadków bądź dwoje pradziadków było narodowości polskiej; bądź przedstawić zaświadczenie organizacji polonijnej o działalności na rzecz kultury i języka polskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA