REKLAMA

KAS: Koniec podwójnych odpraw dla celników

  • Autor: PAP/JS
  • 23 lutego 2017 14:21
KAS: Koniec podwójnych odpraw dla celników Sławomir Siwy ze ZZ Celnicy PL mówił, że demokratyczne państwo prawa powinno gwarantować obywatelom pewność prawa (fot. bbn.gov.pl)

• Sejmowa komisja finansów publicznych wprowadziła w czwartek poprawki zaproponowane przez sejmowych legislatorów do projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
• Projekt przewiduje m.in. likwidację podwójnych odpraw dla celników].

Kontrowersje wzbudziła m.in. zaproponowana w rządowym projekcie zmiana pozbawiająca celników prawa do podwójnych odpraw. Obecny na posiedzeniu wiceminister finansów, szef KAS Marian Banaś tłumaczył, że intencją rządu było to, aby funkcjonariusze Służby Celnej byli traktowani na równi z funkcjonariuszami policji oraz funkcjonariuszami straży granicznej.

"Chodzi o to, że tutaj może dojść do zbiegu uprawnień do świadczeń pieniężnych w związku ze zwolnieniem z pracy czy służby i nabycia prawa do emerytury. Mieliby oni podwójnie wypłaconą odprawę. W naszym odczuciu byłoby to społecznie niesprawiedliwe. W związku z tym przyjęliśmy takie rozwiązanie" - tłumaczył Banaś.

Sławomir Siwy ze ZZ Celnicy PL mówił, że demokratyczne państwo prawa powinno gwarantować obywatelom pewność prawa - niektórzy mogli na podstawie prawa przewidującego dwie odprawy zaplanować jakieś działania. Dlatego związkowcy uważają, że zmiana nie jest zasadna.

"Te odprawy są z dwóch różnych zupełnie tytułów prawnych. Jedna z tytułu restrukturyzacji, druga z tytułu odejścia na emeryturę" - mówił Siwy. Jego zdaniem porównanie do policji, czy straży granicznej jest o tyle niewłaściwe, że tam nie ma restrukturyzacji przewidzianej wobec celników przez ustawę o KAS.

Banaś pytany był także o sprawę obywatelskiego projektu przewidującego objęcie celników emeryturami mundurowymi. Wyjaśnił, że wkrótce przedstawi stanowisko w sprawie świadczeń emerytalnych dla celników. "Na początku marca będziemy procedować tę ustawę. Kwestie emerytalne będą załatwione w najbliższym czasie" - dodał.

Dyskusje wzbudziła także zmiana mówiąca, że funkcjonariusz odwołany ze stanowiska służbowego lub przeniesiony na niższe stanowisko służbowe zachowuje prawo do uposażenia pobieranego na poprzednio zajmowanym stanowisku przez okres 3 miesięcy. Przedstawiciele celników tłumaczyli, że w policji i służbie celnej nie obniża się wynagrodzeń funkcjonariuszom przenoszonym na inne stanowisko.

Zdaniem wiceprzewodniczącej komisji Krystyny Skowrońskiej (PO) zmiana jest zaskakująca - pierwotnie przewidywano bowiem, że funkcjonariusze zachowają dotychczasowe wynagrodzenie przez okres 6 miesięczny. Posłanka pytała też, ilu celników zostanie zatrudnionych po wejściu w życie KAS.

Więcej przeczytasz tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA