REKLAMA

Katarzyna Lubnauer boi się, że przez PiS budżet UE zostanie powiązany z praworządnością

 • Autor: GP/PAP
 • 20 marca 2018 09:40
Katarzyna Lubnauer boi się, że przez PiS budżet UE zostanie powiązany z praworządnością Posłanki Nowoczesnej, liderka firmacji Katarzyna Lubnauer i Joanna Scheuring-Wielgus, w czasie prac komisji w Sejmie. (fot.Nowoczesna/twitter.com)

Dla liderki Nowoczesnej błędy PiS w polityce wewnętrznej, zmiany w sądach i w KRS podnoszą ryzyko związane z uzależnieniem budżetu UE od przestrzegania zasad Wspólnoty.

 • Posłanka nie ukrywa, że opozycja znalazła się w impasie. Z jednej strony chce stawać po stronie Unii, z drugiej boi się, że Polska straci unijne dotacje.
 • Przez błędy PiS drżymy, by tak się nie stało - mówiła o możliwym złym scenariuszu dla naszego kraju Katarzyna Lubnauer.
 • Zdaniem opozycji, PiS trwającą od blisko dwóch lat reformą wymiaru sprawiedliwości uderzył w jego niezależność, zwłaszcza od polityki i władzy wykonawczej.

Po wizycie Angeli Merkel w Warszawie pewne nadzieje na ostudzenie sporu między Brukselą a Warszawą odżyły, choć polska opozycja nie wróży nic dobrego, gdy bierze się pod uwagę nowe propozycje płynące z Brukseli. Temu, jakie mogą być scenariusze w relacjach polsko-unijnych, poświeciła dwa słowa Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).

Posłanka była gościem porannej rozmowy politycznej Polsatu we wtorek (20 marca). W rozmowie pojawiło się postulowane przy Komisji Europejskiej (KE) uzależnienie unijnego budżetu od przestrzegania zasad Unii. Polskę podejrzewa się o złamanie zasady praworządności, co także  niepokoi Berlin.

- Teoretycznie (jako opozycja - red.) powinniśmy być za tym, by budżet unijny był powiązany z praworządnością - kreśliła spojrzenie Nowoczesnej na zagrożenie ograniczenia wypłat dla Polski z nowej unijnej perspektywy Lubnauer. - Tylko przez błędy PiS drżymy, by tak się nie stało.

Zdaniem opozycji, PiS trwającą od blisko dwóch lat reformą wymiaru sprawiedliwości uderzył w jego niezależność, zwłaszcza od polityki i władzy wykonawczej.

Dla Lubnauer to nic innego jak po prostu psucie zasad konstytucyjnych, które przez blisko 30 lat odbudowywano po PRL.

- Nowe prawo dotyczące sądów i KRS - wymieniała w Polsacie Lubnauer - to, zwłaszcza w przypadku KRS, prawo niekonstytucyjne. Co więcej, okazało się, że jest to bubel prawny, o czym jeszcze przed wyborem sędziów mówiła nasza posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz.

W poniedziałek posłowie PiS wycofali swoją nową poprawkę do ustawy o KRS, która miała przyspieszyć zwołanie jej pierwszego spotkania. Ten ruch większości zaskoczył opozycję. Poprawka miała być wynikiem niechęci do wywiązania się z obowiązku zwołania KRS przez I prezes Sądu Najwyższego.

Kamila Gasiuk-Pihowicz oceniła na konferencji prasowej w Sejmie, że decyzja o wycofaniu projektu noweli ustawy o KRS może być grą na czas ze strony rządu PiS w obliczu groźby sankcji unijnych. W tym wspomnianego powiązania podziału budżetu Unii z zasadą praworządności.

- Trudno powiedzieć, czy PiS zrezygnował w ogóle z wprowadzenia tej nowelizacji, czy jest to tylko decyzja tymczasowa - wskazywała cytowana posłanka.

Zdaniem Gasiuk-Pihowicz, PiS musi jeszcze zaprzysiąc trzech sędziów TK, wycofać się ze zmian upolityczniających KRS oraz tych prowadzących do usunięcia 40 proc. sędziów z Sądu Najwyższego, żeby uchronić Polskę przed groźbą utraty funduszy europejskich, sankcjami ze strony UE i chaosem prawnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • miałemtowczoraj 2018-03-20 15:13:37
  "nowoczesna" poprzez swoich największych krzykaczy, cały czas dąży do tego aby w Polsce było "tak jak było", czyli władza komunistów i liberałów-zdrajców Narodu i Polski. Szanowne pyskarki ! Te wasze numery, nie przejdą. Prędzej, rozpadnie się UE, niż Polska padnie na kolana przed Moskwą, Berlinem i Brukselą.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA