REKLAMA

Katarzyna Lubnauer chce odebrać PiS-owi liberalny elektorat

  • Autor: GP
  • 09 lutego 2018 08:40
Katarzyna Lubnauer chce odebrać PiS-owi liberalny elektorat Katarzyna Lubnauer zastąpiła jesienią Ryszarda Petru na fotelu przewodniczącego Nowoczesnej (fot. facebook.com/Nowoczesna.oficjalnie)

Szefowa Nowoczesnej liczy, że uda się "odzyskać klasę średnią z rąk PiS". Chce tego dokonać np. tłumacząc wyborcom, jak niedawny kryzys z Izraelem nadszarpnął polską rację stanu.

  • Lubnauer oceniła, że cały konflikt wokół Ustawy o IPN był podyktowany strategią lidera PiS, który przedłożył ponad dobro Polski interes partyjny.
  • By walczyć o dobre imię kraju, Nowoczesna uruchomiła adres mailowy, na który można zgłaszać przykłady mowy nienawiści czy też przejawy antysemityzmu.

 

Katarzyna Lubnauer w piątek (9 lutego) przyznała, że jej formacja potrzebuje nowego pomysłu na pozyskanie wyborców. Jak wynika z ostatnich sondaży, formacja znalazła się niebezpiecznie blisko progu wyborczego.

W ostatnim badaniu IBRiS, którego wyniki poznaliśmy 6 lutego, Nowoczesną chce oddać głos raptem co dwudziesty badany. Jeśli podane przez sondażownię preferencje potwierdziłyby się przy urnach, partia zamykałaby listę sił w Sejmie. Wyniki badania zobaczysz tutaj.

Lubnauer mówiła w radiu TOK FM:

- Musimy się zastanowić, co zrobić, by odzyskać klasę średnią z rąk PiS. (...) Trzeba przekonać ludzi, jak np. kryzys dyplomatyczny godzi w ich bezpieczeństwo - to oczywiście o zatargu, który wywołała Ustawa o IPN.

Czytaj też: Czaputowicz: Rośnie antypolonizm, to jest niedobre, niepokojące

Według Katarzyny Lubnauer trzeba przekonać Polaków, że winę za dyplomację ponosi bezpośrednio Jarosław Kaczyński. Posłanka przekonywała, że dbając o przychylność "mocno prawicowej flanki elektoratu" lider PiS stworzył zamieszanie wokół IPN. Efekt był bardzo niebezpieczny dla wizerunku Polski - (Kaczyński) postawił na szali dobre relacje z drugim państwem - konkludowała Lubnauer.

Nowoczesna nie tylko obecnością w mediach i krytyką chce próbować złagodzić kryzys międzynarodowy i jego wpływ na relacje Polski z sąsiadami. 6 lutego formacja uruchomiła specjalny adres email, na który można słać informacje o mowie nienawiści w Polsce, z naciskiem na antysemickie wypowiedzi.

- Każdy, komu leży na sercu dobre imię Polski, będzie mógł zgłaszać przykłady mowy nienawiści - pisała w sieci partia, która na Twitterze informowała o akcji.

źródło: twitter.com/nowoczesna

Strona rządowa widzi finalną fazę kryzysu na linii Warszawa - Tel Awiw inaczej. Premier odnosił się do tego zagadnienia w czwartek (8 lutego), na konferencji prasowej.

- Pan prezydent podpisał ustawę i zapowiedział wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej - zaakcentował Mateusz Morawiecki. - W moim odczuciu zapisy (ustawy o IPN - red.) są jasne, ale jeśli dla kogoś nie są wystarczająco precyzyjne, to mam nadzieję, że Trybunał wyklaruje wszelkie niejasności.

W ocenie premiera jako Polacy "absolutnie nie możemy zgodzić się na" obciążanie winą za Holokaust. Wszelkie takie oskarżenia premier postrzega jako "urąganie jakiemukolwiek poczuciu sprawiedliwości".

Ustawa, którą podpisał Andrzej Duda, niebawem wejdzie w życie. Strona izraelska liczy, że warunkowy podpis prezydenta Andrzeja Dudy pozwoli kontynuować dialog w sprawie polskich regulacji prawnych dotyczących badania Holokaustu i zbrodni z okresu II wojny światowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • staroczesny 2018-02-14 19:47:23
    Niech na tę skrzynkę piszą internauci o mowie nienawiści przez "nowoczesną".REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA