REKLAMA

Katarzyna Lubnauer krytykuje obecność mężczyzn w zespole okołoporodowym

 • Autor: GP/PAP
 • 28 lutego 2017 09:12
Katarzyna Lubnauer krytykuje obecność mężczyzn w zespole okołoporodowym Politycy Nowoczesnej część lutego spędzili na spotkaniach w polskich miastach. Na zdjęciu Katarzyna Lubnauer w Bielsku-Białej. (fot. twitter.com/klubnauer)

• Poseł Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) we wtorek (28 lutego) skrytykowała ilość mężczyzn w zespole ds. standardów opieki okołoporodowej.
• Poseł oceniła, że kobiety mają naturalną skłonność do empatii, która predestynuje je do pracy w temacie rodziny i opieki nad dziećmi.
• W szerszym temacie kobiet w polityce za wzór dla siebie Lubnauer uznała kanclerz Niemiec Angelę Merkel. - Tyle lat na szczycie, to imponujące - powiedziała o kanclerz polska polityk.
• Członkiem zespołu, który poseł skrytykowała jest prof. Bogdan Chazan, który kilka lat temu stał się ogniskiem skandalu związanego z odmową wykonania aborcji.

- Kobiety do polityki wnoszą większą empatię i są skupienie na rzeczach związanych z życiem rodzinnym - mówiła poseł Katarzyna Lubnauer we wtorek (28 lutego). Wywiad emitowała stacja "Radio ZET". Poseł podkreśliła w nim, że bardzo ją zaniepokoiło jak podchodzi się do spraw rodziny i macierzyństwa w rządzie PiS.

Lubnauer skrytykowała np. skład ministerialnego zespołu ds. standardów opieki okołoporodowej, który powołał w ubiegłym tygodniu minister Konstanty Radziwiłł. Tę zmianę wymusiła nowelizacja ustawy jeszcze z lata ubiegłego roku. Trzon zespołu stanowią mężczyźni.

Poseł oceniła, że brakuje w tym zespole empatii, która jest domeną kobiet. - Przewaga inteligencji emocjonalnej jest po stronie kobiet - mówiła. W tym temacie zapytano poseł też o postacie polityczne, które zaimponowały Lubnauer.

- Wiele osób wymieniłoby (Margaret) Thatcher, ale dla mnie to chyba (Angela) Merkel - zwierzyła się poseł. - Tyle lat na szczycie, to imponujące.

Czytaj też: Opozycyjna partia ostrzega. Ocenia, że będzie więcej grup atakowanych przez PiS

Zespół przy ministrze zdrowia

Przewodniczącym wspomnianego zespołu ds. standardów opieki okołoporodowej została w lutym wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. W składzie omawianego ciała jest także prof. Bogdan Chazan z Poradni Zdrowego Rodzicielstwa; kierownik Pracowni Analiz Zdrowia Prokreacyjnego Instytutu Matki i Dziecka prof. Michał Troszyński oraz dyrektor Szpitala Specjalistycznego św. Zofii dr n. med. Wojciech Puzyna.

Czytaj też: Kongres Kobiet zaprosił premier

W skład zespołu wchodzą też konsultanci krajowi, przedstawiciele towarzystw medycznych, resortu zdrowia i samorządów zawodowych (lekarskiego oraz pielęgniarek i położnych).

Osobą, która z tego grona wzbudzała największe kontrowersje w ostatnich latach jest prof. Bogdan Chazan. Odmówił on kilka lat temu wykonania u pacjentki zabiegu aborcji mimo, że przesłanki prawne na to pozwalały. Zrobił to powołując się na klauzulę sumienia w zawodzie lekarza, co wywołało skandal. W efekcie sprawą zainteresowały się media, a lekarz popadł w konflikt z samorządem Warszawy, który nadzorował placówkę - Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny w stolicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Ksenofob z Pierdzichowa 2017-02-28 14:17:17
  Do końpolski: Mieszkam na Ślasku i żeby nie było nieporozumień nie jestem "ukryta opcją niemiecką". Co do bilansu, poczytaj sobie ile wpłacamy do UE a ile dostajemy. Nawet ktoś tak nieskomplikowany jak ty powinien sobie dać radę. Jeżeli przychód jest wyższy od wydatków to znaczy że zyskujemy. Jeżeli z Unii (w tym w znacznej części od Niemców) dostajemy kasę za frajer to trudno mieć do nich pretensje że że chcą przy tym aby ich firmy miały z tego korzyść. Jeżeli kiedyś Polska będzie kolonią to tylko dlatego że toNiemcy produkują koraliki i perkal a nie my. Nie podoba się. Nie kupuj. Możesz jeździć polskim samochodem, oglądać filmy na polskim telewizorze i rozmawiać przez polski telefon (życzę powodzenia).
 • końpolski 2017-02-28 13:51:46
  Do Ksenofob z Pierdzichowa: Jesteś zaślepiony, bo nie wiesz jeszcze kiedy Polska będzie w 100% obcą kolonią. Nic baranie od Niemców nie dostajemy za darmo a reparacji wojennych jeszcze nie zapłacili i nie zapłacą. Ale obudzisz się kiedyś z ręką w nocniku i dokładnie zobaczysz, co robią w Polsce. No tak ale ty będziesz przecież mieszkać nadal w Berlinie, to nie zobaczysz.
 • Ksenofob z Pierdzichowa 2017-02-28 13:01:26
  Do szuszuber: A co ty ciemniaku masz przeciwko Niemcom? Więcej od nich dostajemy niż im dajemy. Dzięki ich kasie jeździsz wreszcie po porządnych drogach, jesz tańszą żywność, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą się lepiej rozwijać i jest realizowanych całe mnóstwo projektów infrastrukturalnych. W odróżnieniu od ojca dyrektora, oni naprawdę nam pomagają a że chcę aby przy tym wykorzystywać ich firmy i produkty to całkiem naturalne, my też chcemy.
 • szuszuber 2017-02-28 12:47:36
  Wszystkie posłanki o niemiecko brzmiących nazwiskach zawsze chwalą tylko Niemców w tym oczywiście Panią Merkel. Taką piosenkę się śpiewa na czyim wózku się jedzie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA