REKLAMA

Katastrofa smoleńska, Alicja Zając: Żałoba nie skończyła się w 2010 roku

 • Autor: PAP/AT
 • 10 kwietnia 2018 14:22
Katastrofa smoleńska, Alicja Zając: Żałoba nie skończyła się w 2010 roku Żałoba nie dotyczy tylko jednej osoby, osoby mojego męża. Ona dotyczy wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej - powiedziała Alicja Zając (fot.Piotr Drabik/flickr.com/CC BY 2.0)

W rocznicę katastrofy w Smoleńsku, trzeba zadać pytanie, dlaczego nam rodzinom, ale także Polakom zgotowano taki los. Nie tylko 78 lat temu, kiedy w bestialski sposób zamordowano tysiące polskich oficerów, elitę Rzeczpospolitej. I teraz, 10 kwietnia 2010 roku, kiedy zginęło 96 wybitnych Polaków, o których często kazano nam zapomnieć - powiedziała senator Alicja Zając, wdowa po wicemarszałku Sejmu III kadencji Stanisławie Zającu.

 • Senator Alicja Zając zaznaczyła, że żałoba po tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej nie skończyła się w 2010 roku.
 • Ona trwa tylko w inny sposób - dodała.
 • Senator odniosła się do osób, które mówią, że nie wezmą udziału we wtorkowych uroczystościach. - To nie bierzcie, ale o tym nie mówcie, bo to jest wasz wstyd - powiedziała.

W Rzeszowie uroczystość upamiętniająca 8. rocznicę katastrofy w Smoleńsku odbyła się pod pomnikiem poświęconym jej ofiarom. Organizatorem był zarząd woj. podkarpackiego.

"Żałoba nie skończyła się w 2010 roku. Ona trwa, tylko w inny sposób. Ta żałoba nie dotyczy tylko jednej osoby, osoby mojego męża. Ona dotyczy wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej" - podkreśliła senator Zając.

Zaznaczyła, że rodziny ofiar przeżywały "różne chwile, trudne momenty". "Również takie kiedy po 10 kwietnia 2010 roku profanowany był krzyż. Poniżani byli ludzi, którzy przyszli modlić się w intencji naszych bliskich zmarłych" - mówiła wdowa po Stanisławie Zającu.

Czytaj też: Piotrowicz: Katastrofa Smoleńska to największa tragedia narodowa po II Wojnie Światowej

Jej zdaniem w rocznicę katastrofy w Smoleńsku, "trzeba zadać pytanie, dlaczego nam rodzinom, ale także Polakom zgotowano taki los". "Nie tylko 78 lat temu, kiedy w bestialski sposób zamordowano tysiące polskich oficerów, elitę Rzeczpospolitej. I teraz, 10 kwietnia 2010 roku, kiedy zginęło 96 wybitnych Polaków, o których często kazano nam zapomnieć" - powiedziała Zając.

Senator odniosła się do osób, które mówią, że nie wezmą udziału we wtorkowych uroczystościach. "To nie bierzcie, ale o tym nie mówcie, bo to jest wasz wstyd. Nie nasz. To jest nasz zaszczyt i chluba, że mieliśmy takich Polaków jak oficerowie rozstrzelani w Katyniu i że mieliśmy takich Polaków, którzy 10 kwietnia 2010 polecieli do Smoleńska" - stwierdziła.

Dodała, że chciałaby "ażeby już nigdy od dzisiejszego dnia, od tej 8. rocznicy, nikt nie odważył się oczerniać tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku". "Zasłużyli na wieczną pamięć, życzliwą pamięć i na wdzięczność. Cześć ich pamięci. Niech spoczywają w pokoju" - powiedziała senator Zając.

Czytaj tez: Mazurek: Jesteśmy zobowiązani pamiętać o tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem

W trakcie rzeszowskich uroczystości przypominano także ofiary katastrofy, które pochodziły lub były związane z Podkarpaciem.

Oprócz Stanisław Zająca wspominano: b. marszałka woj. podkarpackiego Leszka Deptułę, b. minister rozwoju regionalnego Grażynę Gęsicką, senator Janinę Fetlińską, dowódcę garnizonu Warszawa gen. Kazimierza Gilarskiego oraz dowódcę operacyjnego Sił Zbrojnych gen. Bronisława Kwiatkowskiego.

W Rzeszowie podczas obchodów 8. rocznicy katastrofy w Smoleńsku żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich wystawili wojskową asystę honorową. Oddano także salwę honorową.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA