REKLAMA

Kazimierz Smoliński: Ustawa uwłaszczeniowa nawet od 1 lipca

  • Autor: PAP/JS
  • 11 maja 2017 13:47
Kazimierz Smoliński: Ustawa uwłaszczeniowa nawet od 1 lipca Kazimierz Smoliński (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

Ustawa, która spowoduje, że Polacy staną się właścicielami gruntów, wejdzie w życie być może już od 1 lipca - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

"Projekt ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów wprowadzimy w lipcu, najpóźniej w październiku, jeżeli coś się nie powiedzie" - poinformował Kazimierz Smoliński. Dodał, że "rząd chce, aby projekt wszedł w życie na początku kwartału".

Projekt zakłada, że Polacy, którzy są wieczystymi użytkownikami gruntów, staną się ich właścicielami. "Za ziemię zapłacą opłatę przekształceniową, rozłożoną na 20 rocznych rat" - przyznał Smoliński. Po tym czasie staną się właścicielami gruntów i nie będą już musieli wnosić opłat.

Będzie można spłacić całość w jednej racie. "Wtedy właściciel dostanie od Skarbu Państwa 50 proc. ulgi" - powiedział wiceminister. Jednak ulga dotyczy jedynie ziemi Skarbu Państwa. "Gminy za własne grunty będą mogły zastosować tę ulgę, ale to będzie leżeć w ich gestii" - powiedział Smoliński.

Wiceminister podkreślił, że ustawa przyniesie ulgę właścicielom, a także gminom. "Do tej pory opłaty za użytkowanie wieczyste zmieniały się często, bardzo często rosły, zaskakując właścicieli" - powiedział. Wysokość opłat zaskakiwała też gminy, które w tej sytuacji musiały reorganizować swoją pracę.

Jak przyznał Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, z przekształcenia może skorzystać ok. 1,5 mln właścicieli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • antykod 2017-05-19 13:10:05
    Do 84447: Czy wiesz, co Ty pleciesz ? Nie uprawiaj anty PiS propagandy, bo podcinasz gałąź, na której siedzisz, ośle.
  • 84447 2017-05-11 17:55:20
    A potem będzie katastralny, bo przecież będzie brakować kasy na to patologiczne 500+.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA