REKLAMA

KE: Obserwujemy sytuację mediów w Polsce

  • Autor: PAP/JS
  • 13 grudnia 2017 17:07
KE: Obserwujemy sytuację mediów w Polsce Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała w poniedziałek, że zdecydowała o nałożeniu 1 mln 479 tys. zł kary na spółkę TVN SA, nadawcę programu TVN 24, (fot. pixabay.com)

KE uważnie obserwuje ostatnie wydarzenia dotyczące mediów w Polsce - przekazała rzecznika KE Nathalie Vandystadt. Dodała, że KE wie o karze nałożonej przez regulatora na komercyjnego nadawcę TVN. Obecne prawo nie daje Brukseli podstaw, by domagać się niezależności KRRiT.

"Niezależność regulatora audiowizualnego to bardzo ważna kwestia, kluczowa dla zabezpieczenia pluralizmu mediów i ich wolności. Dlatego KE zaproponowała w nowelizacji dyrektywy audiowizualnej, by władze regulacyjne w obszarze audiowizualnym i usług medialnych były niezależne" - podkreśliła Vandystadt.

Dyskusje nad propozycją Komisji Europejskiej toczą się między przedstawicielami państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego. Oczekuje się, że dyrektywa zostanie przyjęta w 2018 roku.

Obecne unijne regulacje audiowizualne nie dają podstaw prawnych do tego, by Komisja mogła egzekwować niezależność regulatorów, takich jak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że KE, w odróżnieniu od niektórych grup w Parlamencie Europejskim, nie chce na razie łączyć sprawy kary dla TVN z prowadzoną wobec Polski procedurą praworządności.

W środę (13 grudnia) szef grupy liberalnej w PE Guy Verhofstadt uznał, że kara nałożona na TVN jest nie do zaakceptowania i powinna być powodem przyspieszenia prac w PE dotyczących artykułu 7 Traktatu UE wobec Polski.

Zaniepokojenie decyzją o ukaraniu nadawcy TVN 24 za domniemane stronnicze relacjonowanie demonstracji pod parlamentem w grudniu ubiegłego roku wyraził we wtorek Departament Stanu USA.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała w poniedziałek, że zdecydowała o nałożeniu 1 mln 479 tys. zł kary na spółkę TVN SA, nadawcę programu TVN 24, za sposób relacjonowania wydarzeń w Sejmie i przed Sejmem z grudnia 2016 r. Według KRRiT nadawca programu TVN 24 naruszył przepisy ustawy o radiofonii i telewizji poprzez "propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu". Spółka TVN SA uznała decyzję Krajowej Rady za bezpodstawną i zapowiedziała odwołanie się od niej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • puszatek 2017-12-18 18:23:14
    Kolenda podgrzewała sytuację, prowokowała widzów, podżegała i straszyła ludzi. Tutaj dziennikarze powinni zawiadomić prokuraturę. Dziwię się, że tego nie zrobili. Kara 1,5 mln jest śmieszna. Za to, w jaki sposób manipulują widzami należy im 1,5, ale miliardów do zapłacenia. Poza tym, 10% udziału mediów zagranicznych, a reszta won!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA