REKLAMA

Kiedy będą efekty 500 Plus?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (Michał Wroński)/AT
  • 21 marca 2017 08:33
Kiedy będą efekty 500 Plus? Prof. Józefina Hrynkiewicz, przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej. (fot. mat. Urząd Wojewódzki Województwa Śląskiego)

Według prognoz, efekt demograficzny, będący skutkiem programu 500 Plus, może pojawić się w latach 2030-2040.

Według prognoz, o uzyskaniu wymiernych efektów programu 500 Plus można będzie mówić wtedy, kiedy urodzi się trochę więcej dzieci, a one z kolei urodzą dzieci w latach 30-tych obecnego stulecia - mówi prof. Józefina Hrynkiewicz, przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej.

Można się więc tego spodziewać między rokiem 2035 a 2040.

- Ten program jest bardzo potrzebny, bo choć w założeniu jest programem ludnościowym, to jednak zlikwidował biedę dotykającą dzieci, a najbiedniejsze były właśnie rodziny wielodzietne. To jednak wszystko mało. 500 Plus jest dodatkiem pozwalającym rodzinie jakoś lepiej zagospodarować budżetem, który ma do dyspozycji, ale muszą do tego dojść łatwo dostępne mieszkania, dobrze zorganizowana i wynagradzana praca, instytucje opieki, edukacji, dobra ochrona zdrowia dla matki i dziecka - wyjaśnia Hrynkiewicz.

Podobne programy uruchomiły też niektóre samorządy i już nawet chwalą się efektami.

- To jest możliwe, bo dla młodych ludzi bardzo ważną sprawą są stałe dochody i warunki, w jakich mogą wychować dzieci. Dlaczego 500 Plus ma taki właśnie kształt? Z analiz wynika, że w rodzinach zarysowała się tendencja do posiadania drugiego dziecka. I dlatego to świadczenie jest od drugiego dziecka. Chcieliśmy wzmocnić tę tendencję, tak by w rodzinach częściej pojawiało się drugie dziecko - tłumaczy Hrynkiewicz.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA